s

wtorek, 19 listopada 2013

Koty złociste

Koty złociste

Umaszczenie złociste jest po prostu niezwykłe i raczej niezbyt często widujemy koty o takiej barwie futerka. Niby podobne do rudego futerka, ale jednak całkiem inne. Czym się charakteryzuje to umaszczenie i skąd się biorą złociste koty?

Jeśli dokładniej przyjrzymy się złocistemu umaszczeniu, zauważymy, że pod względem barwy, faktycznie przypomina rude, ale pod względem typu, podobne jest do umaszczenia srebrzystego, o którym pisałem już we wcześniejszym poście.

Pamiętacie, czym się charakteryzuje srebrzyste futerko? Tym, że na pewnej długości (od korzenia) kocie włosy jest pozbawiany barwnika, a zabarwione są tylko ich czubki. Złociste umaszczenie jest nieco podobne, ale tam, gdzie u kotów srebrzystych widzimy kolor biały, u kotów złocistych znajduje się barwa złocistoruda.

Srebrzysta barwa powstaje w ten sposób, że podczas wzrostu włosa, w pewnym momencie zostaje zahamowana produkcja barwników, dlatego tylko sam czubek jest zabarwiony. U kotów złocistych natomiast, zahamowaniu ulega wyłącznie produkcja czarnej eumelaniny, ruda felomelanina nadal jest wytwarzana, stąd złocistorudy kolor.

Podobnie jak srebrzyste, koty złociste mogą być również pręgowane.


Jakie geny odpowiedzialne są za umaszczenie złociste? Wygląda na to, że tego nie wiemy. We wszystkich dostępnymi mi źródłach znalazłem jedynie informacje, że uważa się, iż uczestniczą w tym procesie gen agouti, który w jakiś przedziwny sposób współdziała z genami odpowiedzialnymi za srebrzyste umaszczenie. Od kotów srebrzystych koty złociste zresztą się wywodzą. Niektórzy uważają jednak, że mamy tu do czynienia z całkiem innym genem, który nie ma nic wspólnego z genami umaszczenia srebrzystego.

Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia