s

poniedziałek, 4 listopada 2013

Koty płowe jak lwy

Koty płowe jak lwy

Kotów płowo umaszczonych raczej często nie widujemy. Może dlatego, że rasy u których takie umaszczenie występuje nie należą do najbardziej w Polsce popularnych. Moim zdaniem lwie futerko jest ładne, ale ustępuje atrakcyjnością niebieskiemu czy choćby czekoladowemu. Płowe umaszczenie jest nieco podobne do kremowego – dla niewprawnego oka mogą być one nie do odróżnienia.

Płowa barwa jest rozjaśnieniem koloru cynamonowego (o którym już wspominałem), podobnie jak niebieska jest rozjaśnieniem czarnej, liliowa czekoladowej, a kremowa rudej (o tych wszystkich umaszczeniach też już pisałem).

Koty płowe muszą mieć zatem geny odpowiadające za umaszczenie cynamonowe oraz geny warunkujące jego rozjaśnienie. Jeśli czytaliście to wszystko, co do tej pory napisałem o barwach kociego futerka, domyślacie się już o jakich genach mowa.

Za umaszczenie cynamonowe odpowiedzialny jest allel b1, który jest mutacją warunkującego czarne futro allelu B. Rozjaśnienie zaś koloru cynamonowego do płowego powoduje allel d. Obydwa allele b1 i d są recesywne wobec swoich oponentów – alleli B i D – zatem prawdopodobieństwo, że urodzi się kociak o lwiej sierści jest znacznie mniejsze niż szanse na narodziny futrzaków czarnych, cynamonowych lub innych.

Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia