s

czwartek, 2 czerwca 2022

Dieta w ciąży ma znaczenie – karmy dla ciężarnych kotek

Nasza mrucząca pupilka właśnie oczekuje potomstwa? Ciąża to czas, w którym każda przyszła kocia mama powinna być otoczona szczególną opieką. Jednym z najważniejszych zadań, jakie na nas spoczywa, jest zapewnienie kotce właściwie zbilansowanej diety. W zachowaniu dobrej kondycji przez całą ciążę przyszłej kociej mamie i prawidłowym rozwoju kociąt pomagają specjalne karmy dla ciężarnych kotek. Wyjaśniamy, czym wyróżniają się tego typu pokarmy i jak wybrać najlepszy dla mruczącej podopiecznej.

Jak karmić kotkę w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kotki. W trakcie 63-65 dni w organizmie kocicy zachodzi szereg zmian, które służą przygotowaniu do porodu i późniejszego odchowu kociąt. W trakcie ciąży kotka musi zaspokoić nie tylko swoje potrzeby, ale również rozwijających się w jej łonie maluchów. 

Dieta kotki w ciąży oddziałuje zarówno na jej kondycję tuż po urodzeniu kociąt, przebieg porodu i laktacji, jak i rozwój kocich maluchów. Niedobory pokarmowe w trakcie ciąży mogą doprowadzić do groźnych komplikacji okołoporodowych, poronień, niskiej masy urodzeniowej i wad rozwojowych kociąt. Z kolei otyłość u przyszłej kociej mamy sprzyja wystąpieniu ciężkiego porodu. Co ciekawe, rodzaj podawanego kocicy pokarmu może też wpływać na przyszłe preferencje smakowe młodych mruczków. Wszystko to sprawia, że do żywienia kotki w ciąży należy przywiązywać szczególną wagę.

Ciąża u kotki stanowi spore obciążenie dla organizmu, dlatego warto zadbać o dobre przygotowanie pupilki do tego szczególnego okresu w życiu. Należy pamiętać, że do rozrodu powinny być dopuszczane wyłącznie zdrowe kotki o prawidłowej budowie i masie ciała, bez objawów niedoborów pokarmowych. Jeśli kotka jest niedożywiona lub cierpi z powodu nadwagi czy otyłości, trzeba najpierw podjąć odpowiednie działania żywieniowe, które umożliwią jej uzyskanie optymalnej masy ciała.

Jak karmić kotkę w ciąży? U ciężarnej kotki dochodzi do znaczącego wzrostu zapotrzebowania energetycznego. Podczas ciąży masa ciała przyszłej kociej mamy rośnie w sposób liniowy, a wzrost wagi może wynieść nawet 40%. Z tego względu dieta ciężarnej kotki musi być szczególnie bogata w energię. Zapotrzebowanie kocicy na energię jest średnio o 25-30% wyższe od zapotrzebowania bytowego. Na końcowym etapie ciąży może być jednak nawet o 70% wyższe od zapotrzebowania przed ciążą. 

Karmy dla ciężarnych kotek ↓

Ciężarnej kotce najlepiej zapewnić wolny dostęp do wysokoenergetycznego pokarmu (żywienie ad libitum), co pozwoli jej w pełni zaspokoić potrzeby energetyczne. Dodatkowo kotka musi mieć zawsze pod dostatkiem świeżej, czystej wody – odpowiednie nawodnienie jest jednym z kluczowych elementów wpływających na produkcję mleka.

W trakcie ciąży konieczne jest zwiększenie zawartości białka i tłuszczu w diecie kotki. W pożywieniu kocicy nie powinno zabraknąć tauryny i kwasu arachidonowego, których niedobór może doprowadzić do martwych urodzeń lub problemów z rozwojem u kociąt. Niezbędny w żywieniu przyszłej kociej mamy jest niewielki dodatek węglowodanów – zapobiega on hipoglikemii i kłopotom z laktacją. Warto zatroszczyć się również o odpowiednią podaż składników mineralnych – niezbędnych do rozwoju szkieletu kocich maluchów. 

W trakcie ciąży u kotki często obserwuje się zmiany apetytu. Spadek apetytu następuje zwykle w 2. tygodniu ciąży (w trakcie implantacji zarodków) oraz w ostatnim tygodniu przed porodem. Krótkotrwałe obniżenie apetytu u kotki nie stanowi większego problemu i nie wymusza wprowadzania modyfikacji w diecie. Jeśli jednak problemy z apetytem u kocicy utrzymują się dłużej, warto rozważyć wdrożenie do jej diety karmy o podwyższonej smakowitości (np. mokrej). 

Przez całą ciążę najlepiej karmić kotkę jedną karmą. Zmiany w diecie podczas ciąży nie są zalecane. Jeśli konieczne jest zmodyfikowanie jadłospisu kocicy, należy robić to ze szczególną ostrożnością – starając się, by rodzaj pokarmu był jak najbardziej zbliżony do tego, jaki mrucząca pupilka spożywała do tej pory. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, jak karmić kotkę w ciąży (np. ze względu na jej stan zdrowia), powinniśmy skonsultować się z dietetykiem zwierzęcym lub lekarzem weterynarii. 

Karmy dla ciężarnych kotek – czym się wyróżniają?

Aby zapewnić mruczącej pupilce i kocim maluchom prawidłowo zbilansowaną dietę, najlepiej sięgnąć po gotowe, odpowiednio zbilansowane formuły żywieniowe. Na rynku zoologicznym istnieje szeroki wybór karm dla ciężarnych kotek. Receptura produktów tego typu jest specjalnie dopasowana do potrzeb przyszłych kocich mam. 

Karmy dla kotek w ciąży – w porównaniu do standardowych pokarmów bytowych dla kotów dorosłych – mają wyższą zawartość energii, białka i tłuszczu. Dodatkowo zwykle są wzbogacone składnikami wspomagającymi rozwój kociąt. Pokarmy dla kotek w ciąży z reguły oparzone są oznaczeniami „mother” lub „kitten”.

Karmy dla ciężarnych kotek mogą być stosowane przez cały okres ciąży, a także w trakcie laktacji. Ich wysokoenergetyczna receptura odpowiada ponadto potrzebom kociąt, dlatego są idealne do podawania maluchom po odsadzeniu od matczynej piersi. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając karmę dla ciężarnej kotki?

Dobra karma dla ciężarnej kotki powinna w pełni zaspokajać potrzeby przyszłej kociej mamy i kociąt, a ponadto odznaczać się wysoką przyswajalnością i atrakcyjnym smakiem. Dla mruczącej pupilki najlepiej wybrać pokarm o wysokiej gęstości energetycznej, dzięki czemu będzie mogła przyjmować mniejsze porcje pożywienia. Ograniczy to ryzyko występowania dolegliwości trawiennych. Z tego względu na ogół dobrym wyborem będzie wysokiej jakości sucha karma. 

Wilgotne pokarmy w diecie kotek ciężarnych są szczególnie polecana dla pupilek wyraźnie preferujących produkty tego typu, mających problemy z apetytem lub pijących zbyt mało wody. 

Karma dla ciężarnej kotki powinna być pełnowartościowa, by nie było konieczności jej suplementowania. Przy wyborze pożywienia zawsze powinniśmy starannie przeanalizować jego skład. Karma dla kotki w ciąży musi bazować na mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego, bogatych w taurynę i inne niezbędne aminokwasy. Pożywienie nie powinno zawierać składników potencjalnie szkodliwych dla zdrowia oraz często wywołujących niepożądane reakcje (np. sztucznych barwników i aromatów, surowców modyfikowanych genetycznie). 

Optymalna zawartość białka w pokarmie dla przyszłej kociej mamy wynosi 35-40%, tłuszczu – 18-35%, a węglowodanów – 10%. Kotka w ciąży potrzebuje też 2,5 g wapnia/1000 kcal i 2 g fosforu/1000 kcal pożywienia. 

Dodatkowo przy wyborze pokarmu warto uwzględnić zawartość innych ważnych dla zdrowia kotki i kociąt składników. Karma dla ciężarnej kotki powinna być wzbogacona o wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 DHA i EPA – niezbędne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego i zdolności umysłowych kociąt. Minimalna zawartość obu tych kwasów w pokarmie kotki to 0,01%. Pokarm dla przyszłej kociej mamy musi zawierać również cenne witaminy – zwłaszcza A, E i z grupy B. Warto wybrać karmę z dodatkiem prebiotyków – stymulujących odporność i poprawiających trawienie. 


Autorka: Marta Majewska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia