s

wtorek, 1 września 2020

Jak dbać o sierść kota jesienią?


Okres wczesnej jesieni nie jest łatwym czasem dla domowych sierściuchów. To właśnie wtedy linieją one intensywnie i dostosowują swą okrywę włosową do zbliżających się chłodów. Również skóra naszych pupili w starciu z prężnie działającym domowym ogrzewaniem narażona jest na pewne nieprzyjemności. Nic więc dziwnego, że w tym właśnie okresie, koty wymagają naszego dodatkowego wsparcia. Jak dbać o sierść kota jesienią?


Regularnie wypuszczaj na podwórko wychodzącego kota


Wychodzące mruczki wcale nie muszą rezygnować ze swych eskapad, gdy zaczyna robić się nieco chłodniej. Jeśli kot nasz wyraźnie życzy sobie wyjść na zewnątrz, otwórzmy mu drzwi i pozwólmy, by wybrał się na przechadzkę. Jesienne i wczesnozimowe wyprawy świetnie pomagają zadbać o stan kociej sierści, najlepiej przygotowują one też kota na zbliżające się mrozy. Dzięki nim futro zwierzaka staje się grubsze, a więc i cieplejsze, a pupil pomału dostosowuje się do zmian temperatury.

Jak wspomóc możemy zwierzaka w przygotowywaniu futra na zimę?


Poza długimi jesiennymi wojażami na stan kociej sierści niebagatelny wpływ ma też odpowiednia dieta. Kluczową rolę w wyhodowaniu zdrowego zimowego futra odgrywa więc menu naszego zwierzaka. Nikogo nie zaskoczy chyba fakt, że kiepskiej jakości pokarmy nie dostarczają naszym pupilom niezbędnych im składników odżywczych. Dania takie nie tylko ubogie są w cenne dla zachowania zdrowia substancje, ale i są one trudno przyswajalne przez organizm. Podstawę kociej diety bezapelacyjnie stanowić musi więc wysokiej jakości należycie zbilansowana karma zasobna w odpowiednie dawki tłuszczów i lekkostrawnego białka. Przy okazji pamiętajmy, że składnikiem bezpośrednio odpowiedzialnym za zdrowie skóry, a tym samym i sierści są kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. O ile te drugie w wystarczającej ilości są zazwyczaj obecne w pożywieniu, o tyle pierwsze warto suplementować. Dobrym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 jest m.in. olej z łososia. Ponadto o należyty stan kociej sierści dobrze dba też cynk i biotyna.

↓ WITAMINY I SUPLEMENTY WZMACNIAJĄCE SIERŚĆ I SKÓRĘ KOTA ↓Zatroszcz się o kocią skórę.


Nasz murczek będzie cieszył  się pięknym i zdrowym futrem tylko wtedy, gdy odpowiednio zadbamy o jego skórę. Największym jesienno-zimowym wyzwaniem dla kociej skóry są przede wszystkim działające w naszych domach kaloryfery. Prawdą jest, że koty lubią porządnie wygrzać się na piecu bądź przy grzejniku. Gdy jednak nasi milusińscy całe dnie spędzają w porządnie ogrzanych mieszkaniach, ich skóra staje się wówczas przesuszona. Konsekwencją tego jest m.in. łuszczący się naskórek, a więc tzw. łupież. W okresie jesienno-zimowym najlepsze nawilżenie zapewniają kotu wspomniane już nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Dodatkowo stosować możemy też szampony nawilżające oraz nawilżacze powietrza. Te ostatnie poprawią jakość powietrza w naszym mieszkaniu, dzięki czemu nie tylko zapobiegną przesuszaniu się skóry zwierzaka, ale i zapanują nad jego sierścią. Gęste kocie futro w okresie grzewczym podatne jest na elektryzację. Kot zaś, który zgromadził w swych włosach statyczny ładunek elektryczny, będzie puszył się nadmiernie i nieprzyjemnie strzelał w nas podczas głaskania.   

↓ AKCESORIA DO PIELĘGNACJI KOCIEJ SIERŚCI ↓
To normalne, że kot linieje jesienią


Koty, zwłaszcza te wychodzące zmieniają futro dwa razy do roku – wiosną, gdy robi się cieplej i jesienią, jak na zewnątrz panować zaczynają chłody. W tych momentach warto regularnie sięgać po szczotkę, zgrzebło lub furminator i wspomagać zwierzaka w codziennej higienie. Zabiegi takie nie tylko pomogą utrzymać porządek w mieszkaniu, ale i zatroszczą się o kocie zdrowie. Mruczki samodzielnie dobrze dają sobie radę z niewielką ilością gubionej sierści. Ich szorstkie języki z łatwością wyciągają z futra martwe włosie, które następnie koty połykają i wypluwają w postaci kul włosowych. Gdy jednak zwierzaki zaczynają linieć naprawdę intensywnie, nasza pomoc okazuje się nieocenionym wsparciem.

Symptomami, które słusznie wzbudzać powinny nasz niepokój w trakcie linienia, jest nadmiar gubionej sierści. O sytuacji takiej poinformuje nas jednak nie ilość włosów odnaleziona na kanapach, dywanach czy ubraniach a wygląd naszego zwierzaka. Jeśli przez kocie futro prześwitywać zacznie skóra bądź na brzuchu lub w okolicach uszu zauważymy łyse miejsca, zgłośmy się do weterynarza. Specjalista pomoże nam ustalić przyczyny łysienia i zaleci odpowiednie środki zaradcze.

↓ KARMY DLA KOTA WSPOMAGAJĄCE STAN SKÓRY I SIERŚCI ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: © Rawpixel.com - istockphoto.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia