s

wtorek, 22 września 2020

Jak często chodzić z kotem do weterynarza?

Jak często chodzić z kotem do weterynarza?

Kocie zdrowie w dużej mierze leży w naszych rękach. To na nas spoczywa odpowiedzialność za zapewnienie mruczkowi odpowiedniej diety i właściwych warunków życia. Nie mniej istotne jest okresowe kontrolowanie stanu kociego organizmu. Jak często należy chodzić z kotem do weterynarza? Jakie zabiegi profilaktyczne warto regularnie wykonywać u mruczącego pupila?Co wpływa na częstotliwość wizyt u weterynarza?


Aby ustalić właściwy harmonogram wizyt kota u weterynarza, warto wziąć pod uwagę czynniki istotnie wpływające na stan zdrowia mruczka. Opieka nad futrzakiem zależy przede wszystkim od jego wieku, trybu życia, rasy i ogólnej kondycji. Szczególnie narażone na choroby są kocięta i mruczący seniorzy. U tych pierwszych nie wszystkie mechanizmy obronne funkcjonują jeszcze prawidłowo, u drugich zaś z wiekiem często dochodzi do rozwoju zmian zwyrodnieniowych i nowotworowych oraz osłabienia funkcji niektórych organów. Z tego względu zarówno młode, jak i sędziwe futrzaki powinny częściej odwiedzać weterynarza. W przypadku dorosłych kotów spory wpływ na częstotliwość wizyt ma natomiast styl życia. Koty wychodzące, podróżujące lub biorące udział w konkursach piękności są bardziej zagrożone inwazjami pasożytniczymi i infekcjami. Mruczący domatorzy nierzadko cierpią natomiast z powodu nadwagi i otyłości. Dodatkowo u niektórych ras (np. brachycefalicznych) istnieją wrodzone predyspozycje do pewnych problemów zdrowotnych. Częstsze chodzenie z kotem do weterynarza jest też zalecane, jeśli zwierzak cierpi z powodu przewlekłych chorób, przechodzi rekonwalescencję po zabiegu lub chorobie, przyjmuje na stałe leki bądź jest żywiony karmą weterynaryjną.

Jak często chodzić z kotem do weterynarza?


Gruntowna kontrola kociego stanu zdrowia jest niezbędna przynajmniej raz w roku. W przypadku kotów wychodzących, prowadzących aktywny tryb życia lub często stykających się z innymi zwierzakami, częstotliwość wizyt u weterynarza warto zwiększyć do 2 w ciągu roku. Mruczących seniorów i koty przewlekle chore należy zabierać na badania kontrolne co 3-4 miesiące. U kociąt harmonogram wizyt powinien być dostosowany do planu szczepień ochronnych. Terapię ostrych chorób monitoruje się natomiast na bieżąco. Zwykle więc na kontrolę należy udać się po 1-2 tygodniach od rozpoczęcia leczenia. Dokładny plan kocich wizyt zawsze najlepiej jednak ustalić z weterynarzem.


Podstawowe elementy profilaktyki zdrowotnej u kotów


Regularne wizyty u weterynarza to najlepszy sposób na uchronienie zwierzaka przed poważnymi chorobami. Szybkie wykrycie ewentualnych odchyleń od normy pozwala zahamować rozwój wielu schorzeń na wczesnym etapie i wdrożyć odpowiednie leczenie. Dzięki temu można znacząco poprawić komfort kociego pacjenta i przedłużyć jego życie.

Kluczowym elementem profilaktycznej wizyty kota u weterynarza jest przeprowadzenie dokładnego badania klinicznego. Powinno ono obejmować sprawdzenie stanu oczu, uszu, łap, jamy ustnej, zębów, dziąseł, skóry i sierści. Na wizycie kontrolnej lekarz sprawdza też masę ciała mruczka, osłuchuje jego klatkę piersiową i bada palpacyjnie narządy wewnętrzne. Istotnym dopełnieniem informacji pozyskanych w trakcie badania jest wywiad. Warto więc przypomnieć sobie, czy w ostatnim czasie zaszły jakieś zmiany w zachowaniu zwierzaka. Aby uzyskać pełny obraz stanu kociego organizmu, raz w roku powinniśmy także wykonać u futrzaka badanie morfologiczne i biochemiczne krwi. W razie potrzeby konieczne może być również przeprowadzenie diagnostyki obrazowej. Badania profilaktyczne pozwalają w porę zdiagnozować wiele niebezpiecznych chorób, m.in. cukrzycę, choroby nerek, wątroby, przyzębia, stawów. 


Profilaktyka zdrowotna u kotów nie ogranicza się jedynie do okresowych badań kontrolnych. Warto podejmować również działania, które uchronią zwierzaka przed problemami. Do najważniejszych z nich należą szczepienia ochronne przeciw chorobom zakaźnym (kociemu katarowi, panleukopenii). Pierwsze szczepienia wykonuje się u kociąt w wieku 8-10 tygodni. Po 3-4 tygodniach konieczne jest podanie kolejnej dawki. Koty dorosłe, w zależności od trybu życia, szczepi się co 1-3 lata. W przypadku mruczków wychodzących zalecane jest dodatkowe, coroczne, szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Dość częstym problemem dręczącym mruczki są inwazje pasożytnicze. Aby ustrzec przed nimi zwierzaka, należy dbać o regularne aplikowanie mu preparatów zwalczających pasożyty wewnętrzne i zewnętrzne. Odrobaczanie kotów niewychodzących jest zalecane co pół roku, natomiast mruczków wychodzących – co kwartał. Przed pasożytami zewnętrznymi koty trzeba chronić niemal przez cały rok. O aplikacji preparatów na pchły i kleszcze musimy jednak pamiętać szczególnie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. U większości futrzaków najlepiej sprawdzają się specyfiki spot-on, które należy stosować co miesiąc.

W ramach profilaktyki warto dbać też o właściwą pielęgnację zwierzaka. Nie zaniedbujmy więc nigdy przycinania kocich pazurków, przemywania uszu i okolic oczu, szczotkowania sierści. Chrońmy kota przed kamieniem nazębnym i pilobezoarami, serwując mu przysmaki dentystyczne i odkłaczające.

↓ PRZYSMAKI ODKŁACZAJĄCE DLA KOTA ↓


 

Kiedy warto pójść z kotem na dodatkową wizytę u weterynarza?


Nawet regularne chodzenie z kotem do weterynarza nie zwalnianas z bacznej obserwacji pupila. Zwracajmy uwagę na wszelkie sygnały mogące świadczyć o rozwijającej się u zwierzaka chorobie. Niepokojącymi symptomami są m.in.: biegunki, wymioty, kulawizny, kaszel, katar, trudności w oddychaniu, intensywne drapanie lub wylizywanie sierści, pocieranie oczu łapkami, drapanie uszu, utrata apetytu. Bardzo często koty starają się jednak ukrywać złe samopoczucie. Stąd tak ważne jest, by nie lekceważyć zmian w zachowaniu mruczków. Nasz zwierzak nie reaguje już entuzjazmem na zabawę? Najchętniej nie wstawałby ze swojego posłania? Szuka ustronnych kryjówek? A może zaczął brudzić poza kuwetą? Nie lekceważmy tych subtelnych sygnałów, lecz jak najszybciej skonsultujmy się z weterynarzem. 

↓ ŚRODKI PRZECIWPASOŻYTNICZE DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska

Zdjęcie: © igor_kell - istockphoto.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia