s

środa, 3 czerwca 2020

Rodzaje żwirków dla kota i ich zalety

Rodzaje żwirków dla kota i ich zalety

Żwirek do kuwety to jeden z podstawowych elementów kociej wyprawki. Dobrej jakości wypełniacz może ułatwić nie tylko sprzątanie po pupilu, ale i utrzymanie należytej czystości w całym mieszkaniu. Dlatego wybierając taki produkt, warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi na rynku rodzajami żwirków dla kotów i poznać ich zalety.


Żwirek dla kota – dlaczego warto go mieć?


Wielu początkujących kociarzy bagatelizuję rolę żwirku, sądząc, że można zastąpić go nawet zwykłym piaskiem. Niestety sprawa wcale nie jest taka prosta. Piasek zupełnie nie sprawdza się jako wypełniacz do kuwety, gdyż nawet w najmniejszym stopniu nie pochłania zapachu kociego moczu, a co więcej wymaga całościowej wymiany niemal po każdym użyciu. Używając go dużo trudniej utrzymać higienę w kuwecie oraz wokół niej, zwłaszcza jeśli nie  wymieniamy piasku regularnie. Jeżeli nie chcemy, by kocia toaleta stała się siedliskiem bakterii i źródłem nieprzyjemnego zapachu, lepiej od razu zainwestować w profesjonalny żwirek. Takie produkty dobrze pochłaniają zapach kociego moczu i ułatwiają sprzątanie, bo po tym, jak kot skorzysta z kuwety, wystarczy wymienić jedynie zanieczyszczoną część żwirku. Jakie rodzaje żwirków dla kota mamy do wyboru?

Żwirek bentonitowy dla kota


Żwirek bentonitowy to bez wątpienia jeden z najczęściej używanych rodzajów wypełnień do kuwet. Wytwarza się go z naturalnej skały glinianej, dzięki czemu doskonale absorbuje wilgoć. W kontakcie z kocim moczem żwirek bentonitowy zbija się w dość duże bryłki, które łatwo usunąć bez konieczności wymiany całej zawartości kuwety. Żwirek ten dostępny jest w wielu różnych odmianach zapachowych, ale nawet ten klasyczny doskonale radzi sobie z maskowaniem nieprzyjemnej woni zakopanych w nim odchodów.

↓ ŻWIREK BENTONITOWY DLA KOTÓWKolejną zaletą żwirku bentonitowego jest jego dostępność. Znajdziemy go w każdym sklepie zoologicznym, w wersji drobno i gruboziarnistej, bezzapachowej lub nasączonej delikatnym aromatem. Dzięki temu łatwiej dopasować żwirek do preferencji mruczka, a trzeba pamiętać, że kotom wcale nie jest wszystko jedno, co też znajduje się w ich kuwecie. Nie wszystkie koty akceptują, na przykład żwirki zapachowe, więc zanim zrobimy duży zapas, warto upewnić się, czy kot zgodzi się na takie rewolucje w swojej toalecie. Pamiętajmy też, że żwirku bentonitowego nie należy usuwać do toalety, ponieważ zbrylony tworzy twardą masę, która zapycha rury kanalizacyjne.

Żwirek silikonowy dla kota


Dużą popularnością cieszą się także żwirki silikonowe, produkowane z naturalnej krzemionki. Ich drobne bryłki przypominają trochę potłuczone szkło, są bardzo chłonne i nie przyklejają się do kociej sierści, co może mieć ogromne znaczenie dla właścicieli długowłosych mruczków. Żwirek silikonowy nie zbryla się pod wpływem wilgoci tak, jak bentonitowy, ale pochłania jej większą część i gromadzi wewnątrz granulek. Dzięki temu można bez trudu usunąć jedynie zabrudzoną część ściółki, a całą zawartość kuwety wystarczy wymieniać kilka razy w miesiącu.

↓ ŻWIREK SILIKONOWY DLA KOTÓW ↓Z naszego punktu widzenia żwirek silikonowy ma wiele zalet, ale nie każdy kot może podzielać entuzjazm właściciela. Niektórym futrzakom nie podoba się jego konsystencja i charakterystyczne szeleszczenie. Jeśli zatem zależy nam na przestawieniu pupila na żwirek silikonowy, to takie zmiany należy przeprowadzać bardzo powoli. Zacznijmy od dosypywania odrobiny żwirku silikonowego do poprzedniego, stopniowo zmieniając ich proporcje. Z czasem mruczek powinien przyzwyczaić się do nowego wypełniacza.

Żwirek drewniany dla kota


Już od kilku lat na rynku można znaleźć także żwirek z włókna drewnianego, w formie dużych trocin lub charakterystycznych podłużnych granulek. Ich ogromną zaletą jest fakt, że doskonale chłoną nieprzyjemne zapachy i nie pylą, a co więcej – można utylizować je w toalecie. W sklepach zoologicznych znajdziemy żwirki drewniane zbrylające i niezbrylające. Te drugie rozpadają się w kontakcie z kocim moczem, przy czym nie trzeba wymieniać ich po każdej wizycie pupila. Większość mruczków bez problemu przyzwyczaja się do żwirku w formie trocin. Nieco więcej kłopotu sprawiają te granulowane, ale warto je wypróbować zwłaszcza w przypadku kotów długowłosych. Trociny mogą bowiem przyklejać się do ich futra i roznosić po całym mieszkaniu.

ŻWIREK DREWNIANY DLA KOTÓW


Żwirek kukurydziany dla kotów


W ostatnim czasie sporą popularność wśród właścicieli mruczków zyskują także żwirki kukurydziane. Jak sama nazwa wskazuje, jest to produkt w 100% wykonany z materiału roślinnego, czyli wybranych części kukurydzy. Niewątpliwymi zaletami tego rodzaju ściółki są trwałe zbrylanie (za które odpowiada występująca w kukurydzy skrobia) oraz kontrola nieprzyjemnych zapachów. Ponadto żwirek wyprodukowany z naturalnego surowca nie zagraża zdrowiu kota, nawet w przypadku połknięcia pojedynczych granulek. Podsumowując jest to doskonała alternatywa dla osób, którym bliskie są zagadnienia ekologii i ochrony środowiska. Materiał kukurydziany jest surowcem organicznym, a odpad w postaci zużytego żwirku może być wykorzystany np. jako składnik kompostu. 

↓ ŻWIREK KUKURYDZIANY DLA KOTÓW

Sklep Telekarma

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © Africa Studio - stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia