s

piątek, 26 czerwca 2020

Co zrobić, gdy kot gryzie kable?

Co zrobić, gdy kot gryzie kable?

Kable wśród kotów cieszą się całkiem sporą popularnością. Wielu naszych domowych milusińskich z upodobaniem wyszukuje ukryte w domu przewody elektryczne i zabiera się do żucia. Zachowania takie drażnić mogą nas swym dewastatorskim charakterem. Znacznie istotniejsze jest jednak to, że mogą też one być groźne dla kota oraz wskazywać na nękające go problemy zdrowotne. Skąd u mruczków zamiłowanie do przewodów? Co zrobić, gdy kot gryzie kable?


Dlaczego koty lubią gryźć kable?


Zainteresowanie kablami przejawia wiele młodych kociaków. W takiej sytuacji przewody elektryczne są jednak raczej przypadkowym łupem. Mali milusińscy najzwyczajniej w świecie eksplorują świat i zębami sprawdzają niemal wszystkie nowe obiekty, które staną im na drodze. Nieco inaczej sytuacja ta wygląda wówczas, gdy w grę wchodzą koty dorosłe. Może zdarzyć się oczywiście i tak, że mruczkowi za młodu żucie kabli spodoba się na tyle, że i potem nie będzie on w stanie zrezygnować z takiej rozrywki. W przypadku kotów dorosłych znacznie częściej jednak za gryzieniem kabli stoją problemy behawioralne lub zdrowotne.

Tym, co zachęca koty do wgryzania się w przewody elektryczne, bywa nuda. Ci pupile, którzy przez wiele godzin pozostają sami w mieszkaniach, wskutek braku stymulujących bodźców zewnętrznych w końcu sami zaczynają organizować sobie czas i wynajdują ciekawe zabawy. Zazwyczaj jednak to, co z kociej perspektywy wydaje się niezwykle ekscytującym zajęciem, dla nas nosi znamiona niszczycielskiej działalności.

Wśród przyczyn zdrowotnych popychających kota do gryzienia kabli odnaleźć możemy m.in. problemy z zębami bądź doskwierające zwierzakowi niedobory żywieniowe.

Co robić, by pupil przestał gryźć kable?


Z racji tej, że za kocim zamiłowaniem do przewodów elektrycznych stać mogą poważne zdrowotne dolegliwości, w pierwszej kolejności z małym dewastatorem zgłosić powinniśmy się do weterynarza. Gdy specjalista po wykonaniu odpowiednich badań stwierdzi, że zwierzak nasz cieszy się dobrym zdrowiem, zastanowić możemy się nad tym, czy oby na pewno milusińskiemu poświęcamy dostateczną ilość czasu. Wspólnie spędzane z kotem chwile nie powinny ograniczać się do głaskania podczas leżenia na kanapie. Niezwykle ważna jest zabawa, w trakcie której zwierzak będzie mógł porządnie zmęczyć się zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Cel taki osiągnąć możemy za pomocą rozmaitych kocich zabawek, w tym m.in. wędek dla kotów, piłek czy laserowych wskaźników.

↓ ZABAWKI DLA KOTA ↓Jeśli zależy nam na tym, by uwagę naszego milusińskiego odwrócić od kabli, sięgnijmy też po zabawki do żucia. Te nie tylko zaspokoją potrzebę gryzienia, ale i dzięki swym rozmaitym  smakom, zapachom i teksturom zaspokoją kocie potrzeby sensoryczne. Ponadto stymulujące zwierzaka akcesoria zostawiać możemy w jego zasięgu również wówczas, gdy na dłużej wychodzimy z domu. W takich sytuacjach dobrze sprawdzą się interaktywne zabawki pełniące jednocześnie funkcję pojemnika na jedzenie.

↓ INTERAKTYWNE ZABAWKI DLA KOTA ↓


Jak zniechęcić kota do żucia przewodów elektrycznych?


Nikogo nie trzeba chyba przekonywać o tym, że zamiłowanie kotów do gryzienia kabli jest niebezpieczną rozrywką. Uszkodzone przewody elektryczne mogą doprowadzić do zwarcia, to zaś do pożaru domu. Gdy warstwa izolująca uległa uszkodzeniu, niewiele trzeba też, by ktoś, kto dotknie takiego kabla, porażony został prądem. Jeśli zaczynamy dopiero pracę nad tym, żeby milusiński nasz trzymał się z dala od przewodów elektrycznych, te zabezpieczmy w odpowiedni sposób. W tym celu bądź to ukryjmy kable za meblami, bądź wykorzystajmy listwy maskujące. Kable spryskać możemy też sokiem z cytryny lub specjalnym płynem odstraszającym. Zabieg taki powtarzać trzeba dość często – nawet co 6-8 godzin aż do czasu, gdy zniechęcony zwierzak przewody omijać zacznie szerokim łukiem.   

↓ PREPARATY ODSTRASZAJĄCE KOTY ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: © Lightspruch - istockphoto.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia