s

piątek, 29 listopada 2019

Czy kot trzymany w mieszkaniu w bloku jest szczęśliwy?


Dość popularne jest przekonanie, że tylko koty wychodzące na zewnątrz, aspirować mogą do miana prawdziwie szczęśliwych zwierzaków. Nie da ukryć się, że słońce, świeże powietrze oraz czekające na każdym kroku wyzwania, potrafią przysporzyć mruczkowi wiele radości. Wcale nie znaczy to jednak, że pupile pozostający w domach skazani są na życie pozbawione radości.


Jakie korzyści płyną z trzymania kota w domu?


Zdawać by się mogło, że kot niewychodzący z domu z góry znajduje się na przegranej pozycji. Z życia jego bezpowrotnie zniknęły nocne obchody terenu, zabawy w zaroślach czy niesione przez wiatr zapachy. Z drugiej strony jednak, mieszkające w miastach wychodzące koty narażone są na wiele niebezpieczeństw. Zagrożenie stanowią dla nich rozmaite choroby, agresywne psy, dziko żyjące koty, samochody i trujące rośliny. Zdarza się też, że w przestrzeni miejskiej zwierzaki natknąć mogą się na trutki rozkładane przez ludzi. Typowo domowe mruczki zdecydowanie rzadziej chorują na choroby zakaźne, rzadziej organizm ich atakowany jest też przez rozmaite pasożyty. Ogółem koci domatorzy cieszą się więc lepszym zdrowiem i żyją zdecydowanie dłużej.

Jaki kot najlepiej sprawdzi się w roli prawdziwego domatora?


Decydując się na niewypuszczanie kota z domu, w kwestii tej powinniśmy być konsekwentni. Zdecydowanie lepiej izolację taką znoszą te zwierzaki, które nigdy nie wychodziły na zewnątrz. Gdy dorosłe mruczki cieszące się swobodą nagle zamkniemy w małej domowej przestrzeni, przewlekły stres spowodowany tą sytuacją doprowadzić może u nich do patologicznych zachowań, a nawet poważnych chorób. Jeśli więc za towarzysza chcemy mieć szczęśliwego kociego domatora, przygarnijmy pod swą strzechę małego kociaka i od początku nie wypuszczajmy go z domu.                

Dopasuj domową przestrzeń do potrzeb zwierzaka


Gdy mieszka z nami kot niewychodzący z domu, w pierwszej kolejności zadbać powinniśmy o dobre rozplanowanie przysługującej zwierzakowi przestrzeni. Stworzone przez nas rozmaite intrygujące zakątki urozmaicą zwierzakowi czas spędzany w domu.

→  Okno na świat

To, że nasz mały pupil nie wychodzi na zewnątrz, wcale nie oznacza, że nie interesuje się on światem za oknem. Mruczki godzinami obserwować mogą to, co dzieje się za szybą. Jeśli chcemy więc, by kot nasz raczył się takimi drobnymi przyjemnościami, udostępnijmy mu parapet lub zamontujmy pod oknem bądź wprost na nim specjalne kocie legowisko. Te będzie nie tylko wspaniałym punktem obserwacyjnym, ale i miejscem, w którym latem zwierzak będzie mógł grzać się w cieple promieni słonecznych, zimą zaś raczyć bliskością grzejnika. Przy okazji, jeśli poszerzyć chcemy dostępną przestrzeń i zapewnić milusińskiemu nową gamę bodźców, udostępnijmy mu balkon. W takiej sytuacji wpierw zabezpieczmy go jednak specjalną siatką.

↓ LEGOWISKO DLA KOTA NA KALORYFER ↓
→ Przestrzeń do wspinaczki

Wbrew pozorom kot żyjący w mieszkaniu nie potrzebuje do szczęścia dużego metrażu. Niezbędne jest mu natomiast to, aby teren swój przemierzać mógł on nie tylko wertykalnie, ale i horyzontalnie. Prawdą jest, że koty uwielbiają szybkie przebieżki,  równie entuzjastycznie podchodzą one jednak do skoków i wspinaczki. Organizując domową przestrzeń, zadbać musimy więc o to, by pupil nasz swobodnie korzystać mógł ze ściennych półek czy wysoko sięgających regałów. Pod tym względem ciekawym urozmaiceniem kociego otoczenia są też kocie drzewka.

→ Relaks i ostrzenie pazurów

Jeśli nie chcemy, by pupila nasz siał spustoszenie w mieszkaniu, w paru zakątkach zainstalujmy różne kocie drapaki. Drapanie w życiu naszego zwierzaka pełni bardzo ważną funkcję. Czynność ta nie tylko pozwala zadbać o stan pazurów, ale i sprzyja zachowaniu kondycji fizycznej, umożliwia w akceptowalny przez nas sposób znakowanie własnego terytorium oraz odstresowuje, a tym samym i uszczęśliwia zwierzaka. 

↓ DRAPAK DLA KOTA  ↓→  Kocia samotnia

Organizując domową przestrzeń dla mruczka, nie możemy pominąć też kociej kryjówki. Na miejsce odosobnienia idealnie nadaje się przestrzeń pod łóżkiem lub wnętrze szafy. Na chłodne jesienno-zimowe dni kotu sprawić możemy też koci śpiworek lub legowisko w postaci zamkniętej budki.

↓ LEGOWISKO DLA KOTA TYPU BUDKA ↓Pobudzaj koci instynkt łowczy


Nie zapominajmy o tym, że nawet w największym kocim domatorze tkwi instynkt łowcy. Jeśli chcemy więc, by zwierzak nasz czuł się dobrze, pozwólmy na to, aby ten ukryty w nim aspekt doszedł do głosu. Najłatwiej cel ten osiągnąć, nakłaniając milusińskiego do samodzielnego zdobywania pożywienia. Tradycyjne miski zastąpmy wiec interaktywnymi pojemniki na jedzenie, przy których rozpracowaniu zwierzak będzie musiał porządnie się nagimnastykować. Dodatkowo bonusowe serwowane kotu smakołyki poukrywać możemy też w różnych zakątkach mieszkania.

↓ INTERAKTYWNE ZABAWKI DLA KOTA ↓
→ Nie zapomnij o sesjach wspólnej zabawy


Wciąż dość powszechne jest przekonanie, że kot idealnie sprawdzi się w roli domowego pupila dla osób wiele godzin spędzających poza domem. Prawdą jest, że w przeciwieństwie do psów, mruczków nie trzeba wyprowadzać na spacer. Wbrew pozorom jednak, również kot potrzebuje naszego towarzystwa i wcale nie służy mu długie przebywanie w samotności. Nader często zdarza się, że mruczki pozostawiane samym sobie popadają w apatię. Nic zaś tak dobrze nie mobilizuje kota do działania, jak chwile wspólnej zabawy. Sesje harców i ćwiczeń wcale nie muszą być długie – już 15 minut wystarczy, by wysiłek fizyczny wprowadził zwierzaka w dobry nastrój.

↓ ZABAWKI DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: © Alena Ozerova - stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia