s

poniedziałek, 3 marca 2014

Dlaczego źrenice kotów się zwężają?

Dlaczego źrenice kotów się zwężają?

Nie tylko u kotów źrenice oczu mogą zwężać się i rozszerzać. O ile mi wiadomo, umiejętność tę posiadają wszystkie ssaki i ptaki, my również. U kotów jednak, w przeciwieństwie do nas i większości gatunków, źrenice kotów zwężają się w pionową szparkę. Ponoć nawet z tego powodu przypisywano naszym futrzakom magiczne zdolności, uważając je za stworzenia nocy – zwężające i rozszerzające się źrenice kocich oczu miały bowiem przypominać fazy księżyca. Rzecz jasna umiejętność ta nie w sobie nic nadprzyrodzonego.

Umiejętność zwężania i rozszerzania źrenicy pozwala regulować ilość światła, które wpada do oczu. Przy silnym oświetleniu źrenice zwężają się, dzięki czemu światło nie razi. Gdy oświetlenie jest słabe, źrenice rozszerzają się, co pozwala lepiej widzieć. U kotów, które są nocnymi zwierzętami, zakres rozwarcia źrenic jest bardzo duży. W nocy są one tak rozszerzone, że niemal nie widać tęczówki, w dzień zaś wyglądają jak cienka pionowa kreska.

Szerokie rozwarcie źrenic w połączeniu z warstwą odbijającą światło, która znajduje się wewnątrz oczu, pozwala kotom doskonale widzieć w ciemnościach. Oczywiście nie całkowitych, bez odrobiny światła nawet koty nic by nie widziały. Dlaczego jednak kocie źrenice zwężają się w pionową szparę a nie tak, jak nasze w małe kółko? Znany naukowiec Desmond Morris uważa, że taki kształt w połączeniu z możliwością przymykania powiek pozwala kotom znacznie lepiej regulować ilość wpadającego do wnętrza oczu światła.

Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia