s

środa, 12 marca 2014

Czy urozmaicać kotu dietę?

Czy urozmaicać kotu dietę?

Czy dieta kota powinna być urozmaicona? Jeśli sami przygotowujemy naszemu futrzakowi jedzenie, musimy mu dawać różnorodny pokarm, by dostawał wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Co do tego nie ma wątpliwości. Ale co, jeśli podajemy zwierzakowi dobrej jakości gotową karmę dla kotów? Czy w takim przypadku również należy kocią dietę urozmaicać, skoro gotowa karma jest pełnowartościowa?

Prawda jest taka, że żywione dobrą suchą karmą koty nie muszą mieć urozmaiconej diety. Nie tylko z tego powodu, że otrzymuje do jedzenia pełnowartościowy produkt, który zawiera wszystko, co koci organizm potrzebuje. Zwierzę wcale nie odczuwa potrzeby różnorodności, wręcz odwrotnie, szybko przyzwyczaja się do jednego rodzaju karmy i nie chce jeść niczego innego.

Nie wiem, czy wiecie, ale dieta dzikich kotów również nie jest specjalnie urozmaicona, jeśli kot poluje, a nie żywi się odpadkami. Głównym jej składnikiem jest wówczas mięso tych zwierzą, które występują najliczniej i najłatwiej je upolować. Jeśli na przykład w okolicy, w której żyje kot jest bardzo dużo myszy, to one są niemal wyłącznie przez niego zjadane.

Zatem kot nie musi mieć urozmaiconego pożywienia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by je miał. Niektórzy twierdzą co prawda, że serwując futrzakowi różne jedzenie, tylko go rozpieszczamy i sprawiamy, że staje się wybredny, ja jednak uważam, że jest zupełnie odwrotnie. Urozmaicona dieta zapobiega przyzwyczajaniu się do jednej karmy i odmawianiu przyjmowania innych.

Dotyczy to zwłaszcza kociąt. Moim zdaniem ich dieta powinna być jak najbardziej różnorodna, nawet jeśli dostają dobrej jakości suchą karmę dla kotów. Chodzi o to, by przyzwyczaiły się do różnego pożywienia, ponieważ dorosłe koty najchętniej spożywają to, co jadły w dzieciństwie. To normalne, nam przecież także najbardziej smakują potrawy przyrządzane przez nasze mamy. Wszak przyzwyczajenie jest drugą naturą, prawda?

↓ PRZYSMAKI DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma

Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia