s

wtorek, 4 marca 2014

Co to jest nadpłodnienie u kotów?

Co to jest nadpłodnienie u kotów?

Czy wiecie, że będąca w ciąży kotka może zostać ponownie zapłodniona? Zjawisko to nosi nazwę nadpłodnienia.  Z tego, co wiem nie jest to u kotów rzadkością, choć nie znalazłem danych statystycznych, jak często się występuje.

Bywa, że kotka, która została już pokryta, po jakimś czasie, wchodzi ponownie w ruję z jej wszystkimi objawami. Jeśli w pobliżu znajdzie się jakiś koci kawaler, dojdzie do ponownego krycia i owulacji, a w konsekwencji do ponownego zapłodnienia. W efekcie w macicy kotki rozwijają się dwa mioty, każdy w różnym wieku.

Kotka, u której doszło do nadpłodnienia, rodzi w terminie typowym dla starszych kociąt, a więc te młodsze przychodzą na świat za wcześnie. Niestety, jeśli różnica w czasie między pierwszym a drugim kryciem była zbyt duża, wcześniaki nie mają szans na przeżycie.

Jak ustrzec kotkę przed nadpłodnieniem?


Jest na to tylko jeden sposób: trzeba ją pilnować, izolując od kocurów. Jeśli kotka wychodzi na dwór kiedy tylko chce, nic nie jesteśmy wstanie zrobić.

Wiedza o tym, że istnieje takie zjawisko, jak nadpłodnienie, jest bardzo ważna dla hodowców, którzy mają w domu więcej niż jednego kocura. Hodowca musi wiedzieć, który samiec jest ojcem kociąt. Przy niedużym okresie oddzielającym obydwa krycia, wszystkie kocięta będą żyły, choć będą w różnym wieku i mogą mieć różnych ojców.

Prawdę mówiąc, często rodzą się kociaki w różnym wieku, ponieważ kocur, jeśli mu na to pozwolimy, towarzyszy kotce dwa lub trzy dni, do chwili wygaśnięcia u niej rui. Jedno lub dwudniowa różnica wieku między kociętami nie stanowi jednak problemu i nie nazywamy tego nadpłodnieniem.

Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia