s

czwartek, 16 stycznia 2020

Przysmaki dla kotów

Przysmaki dla kotów

Wszystkie zwierzaki uwielbiają przysmaki, pod tym względem są zupełnie jak dzieci. Lubią też zawsze mieć oko na kuchnię i biegną do niej w te pędy, kiedy tylko usłyszą, że ruszamy ich miskę albo po prostu zaczynamy tam coś robić. Większość mruczków to łasuchy i łakomczuchy. Pupile domowe mają to do siebie, że zazwyczaj są w stanie jeść niemal do pęknięcia i jeśli nie będziemy serwować im odpowiednio dopasowanych gramaturą porcji albo ulegniemy ich słodkim oczom lub błagalnym spojrzeniom, może się to wszystko skończyć tak, że zwymiotują z przejedzenia, bowiem nie mają naturalnego odruchu, aby w końcu darować sobie jedzenie. Podobnie jest z przysmakami i właśnie z tego powodu nie należy przesadzać z ilością (mruczki radośnie zareagują na każdą ilość, nawet jeśli będzie ogromna). Co zatem warto podawać mruczkom z bogatej oferty przysmaków?


Kiedy warto podawać kotu przysmaki?


Przysmaków nie należy podawać zbyt często, bo spowodują niechęć do jedzenia czegokolwiek innego (mruczek naje się samymi przysmakami), doprowadzą do tycia, mogą też popsuć kocie zęby i sprawić, że uboga w składniki odżywcze dieta bardzo negatywnie odbije się na stanie zdrowia zwierzaka. Przysmaki bowiem nigdy nie zastąpią pełnowartościowych posiłków bazowych. Traktujmy je zatem wyłącznie jak dodatki i unikajmy serwowania ich codziennie. Kiedy warto sięgnąć zatem po przysmak? Zawsze, kiedy chcemy mruczka za coś nagrodzić. Produkty tego typu przydają się zatem po wizycie u weterynarza, po skomplikowanych zabiegach pielęgnacyjnych (obcinanie pazurów, kąpiel), po długiej podróży, po występie na wystawie kotów, po nauczeniu się jakiegoś trudnego zadania (na przykład załatwiania się do kuwety w okresie dzieciństwa). W ten sposób sprawiamy mruczkowi przyjemność i utrwalamy dobry nawyk. Przysmaki przydają się też, kiedy zwierzak musi zostać sam na bardzo długo. Od czasu do czasu możemy również kupić pupilowi przysmak tak po prostu – bo ma urodziny, bo są święta albo zwyczajnie – żeby sprawić mu radość i zmienić zwykły dzień w ten niezwykły.

Jakie przysmaki dla kotów wybrać?


Na rynku jest naprawdę mnóstwo różnych przysmaków dla mruczków. Jakie zatem wybrać? Szukajmy produktów z prostym, przejrzystym składem. Im mniej dodatków i dziwnych haseł, tym lepiej. Sięgajmy też zawsze po przysmaki możliwie najbardziej naturalne i z wysoką zawartością mięsa. Zawsze warto też sprawdzić, z jakiego dokładnie rodzaju mięsa przysmak został zrobiony, ile takiego mięsa jest i – najlepiej – skąd pochodzi. Dobry skład produktu to taki zawierający nie tylko pełnowartościowe mięso, ale też zwierzęce tłuszcze (te zdrowe), oleje rybne, witaminy, minerały, zioła, przeciwutleniacze czy probiotyki. Dla mruczków niezwykle ważna jest też tauryna, czyli aminokwas, którego ich organizm sam z siebie nie wyprodukuje i dlatego koniecznie należy dostarczać go wraz z pożywieniem. Czego natomiast warto unikać, wybierają przysmaki dla kotów? Wszelkiej chemii, cukrów, mączek niewiadomego pochodzenia, przypraw, produktów mlecznych, zbóż. Uważajmy też na produkty, które uzależniają (to przede wszystkim te z dużą ilością chemii i cukru). Zawsze uważnie przeczytajmy informacje na opakowaniu, bo same hasła na saszetce lub puszce to za mało, aby mieć pewność, co naprawdę podajemy mruczkowi. Warto wybierać produkty znanych i budzących zaufanie marek.

Rodzaje przysmaków dla kotów


Przysmaki dla kotów mogą być klasyczne, czyli mają po prostu smakować mruczkowi i ewentualnie dostarczyć mu nieco składników odżywczych, oraz te do zadań specjalnych, które poprawiają kondycję futra, podnoszą odporność, pomagają w procesach trawiennych albo działają odkłaczająco.

↓ ODKŁACZAJĄCE PRZYSMAKI DLA KOTÓW ↓Osobną grupą przysmaków, bardzo popularną, są produkty pielęgnujące kocią jamę ustną. Masują zęby i dziąsła, mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, a do tego pomagają w sposób zarówno mechaniczny, jak i biologiczny pozbyć się przyrastającego na zębach kamienia. Takie przysmaki poprawiają też zapach kociego oddechu. W sklepach zoologicznych dostaniemy produkty dopasowane do wieku, wagi oraz rasy naszego ulubieńca.

↓ PRZYSMAKI DENTYSTYCZNE DLA KOTÓW ↓Równie ważny jest oczywiście gust pupila. Jeśli chodzi o samą gamę smaków, możemy wybierać do woli wśród produktów drobiowych, z czerwonego mięsa, rybnych, a nawet takich zrobionych na bazie owoców morza. Przysmaki dla kotów mają też różne kształty. Mogą wyglądać jak patyczki, kostki, kulki, sucharki, płatki, niektóre miewają też wygląd różnych zwierzaków, kocich łap albo gwiazdek. Wybór jest naprawdę ogromny, więc na pewno każdy właściciel znajdzie coś dla swojego czworonoga.

↓ PRZYSMAKI DLA KOTÓW ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © CasarsaGuru - istockphoto.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia