s

czwartek, 24 marca 2022

Czy pozycja snu twojego kota świadczy o jego zdrowiu?

Koty to skryte zwierzaki, które nie lubią okazywać słabości. Instynkt każe im ukrywać ból i gorsze samopoczucie, przez co nie raz trudno w porę rozpoznać, że naszemu mruczkowi coś dolega. A jednak uważny opiekun wie, na jakie symptomy zwracać uwagę. Jedną z subtelnych oznak świadczących o problemach zdrowotnych kota może być pozycja, w jakiej śpi i odpoczywa.

Po czym poznać, że kotu coś dolega?

Większość mruczków potrafi długo i skrzętnie ukrywać przed swym opiekunem, że dzieje się coś niedobrego. Z początku trudno zorientować się, że pupila coś boli, a pierwsze wyraźne oznaki widzimy dopiero wtedy, gdy sytuacja robi się naprawdę poważna. Wrodzony instynkt każe kotu maskować ból i dyskomfort, by nie wydać się słabym potencjalnemu przeciwnikowi. A jednak w zachowaniu kota, któremu coś dolega, pojawiają się pewne subtelne zmiany, które nie powinny umknąć uważnemu opiekunowi. Jakie na przykład?

Przede wszystkim, chory kot jest nieco mniej aktywny. Unika wysiłku i zabawy. Może też stronić od ludzi i więcej czasu spędzać w samotności. Chore koty mają też mniejszy apetyt, mogą być ospałe i osowiałe. Jednym ze szczególnych objawów bólu i dyskomfortu jest też tak zwana pozycja bólowa, którą przybiera kot podczas snu lub odpoczynku.

LEGOWISKA DLA KOTA ↓

Pozycja bólowa u kota. Jak ją rozpoznać?

Czasem nawet tak niepozorne symptomy, jak pozycja snu naszego kota może świadczyć o stanie jego zdrowia. Jedną z najczęstszych oznak bólu jest tak zwana pozycja bólowa kucająca. Jak ją rozpoznać?

Kot w pozycji bólowej wygląda, jakby kucał. Jest lekko przygarbiony, ma plecy wygięte w łuk, a jego brzuch nie dotyka podłoża, na którym leży. Jego łapy są ułożone na wysokości klatki piersiowej, a łokcie skierowane do góry. Można także zauważyć wyraźne napięcie mięśni na pysku. Wąsy czuciowe są opuszczone, a powieki przymknięte. Zwierzę w pozycji bólowej trwa w bezruchu, ale może nerwowo poruszać ogonem.

Head pressing, czyli pozycja chorego kota

Head pressing, czyli dociskanie głowy do ściany to kolejna pozycja bólowa, którą przybierają chore koty. Niestety jest ona nagminnie bagatelizowana przez opiekunów, a niektórzy uważają ją nawet za coś uroczego czy zabawnego. Niestety nie ma w tym nic śmiesznego, wręcz przeciwnie – pozycja ta może być objawem wielu poważnych chorób, w tym udaru.

Gdy kot siedzi lub leży z czołem dociśniętym do ściany, najprawdopodobniej próbuje w ten sposób poradzić sobie z silnym bólem. Jeśli zauważymy coś podobnego, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem.

O jakich problemach może świadczyć head pressing?

Pozycja bólowa typu head pressing właściwa jest nie tylko dla kotów, ale i dla wielu innych zwierząt. Nawet my, ludzie przyciskamy dłoń do czoła, gdy odczuwamy silny ból. Zwierzaki zachowują się bardzo podobnie. Kot może przyciskać czoło do ściany, ziemi lub poduszek, by poradzić sobie z bólem i odciąć od otoczenia. Pozycja ta może być jednym z pierwszych objawów wielu chorób i przypadłości, między innymi:

  • zaburzeń neurologicznych,
  • zatrucia,
  • zakażenia pasożytami,
  • bólu zębów,
  • udaru słonecznego,
  • guza mózgu.

W jakiej pozycji śpi zdrowy kot?

Pozycja, w której śpi kot świadczy nie tylko o jego zdrowiu, ale i samopoczuciu czy emocjach. Jak najczęściej odpoczywają koty?

Sfinksa lub chlebek

Ta pozycja wielu opiekunom kojarzy się z posągiem sfinksa lub bochenkiem chleba. Kot leży na brzuchu, łapy ma wyciągnięte przed siebie lub zwinięte pod klatką piersiową. Głowa może leżeć na łapach lub tylko pochylać się w ich kierunku. To pozycja, którą koty wybierają jedynie na krótkie drzemki. Mogą się z niej szybko poderwać i uciec w razie konieczności. Często też świadczy o tym, że pupil nie czuje się całkiem bezpiecznie.

Kłębek

Kiedy kot zwija się w kłębek, to znaczy leży na boku z ciasno wygiętym tułowiem i głową dotyka tylnych łap, to znaczy, że zapadł w długi i głęboki sen. Na sen w takiej pozycji pozwalają sobie jedynie mruczki, które czują się całkowicie bezpieczne w swoim otoczeniu.

Na plecach

Leżąc na plecach, kot całkowicie odsłania brzuch. Na to pozwalają sobie jedynie koty, które bezgranicznie ufają swym opiekunom i czują się bezpiecznie w ich obecności. Na plecach śpią jedynie koty zdrowe, rozluźnione i zrelaksowane.


Autorka: Angelika Podgajna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia