s

czwartek, 10 marca 2022

Czego nie mogą jeść koty?

Od prawidłowego żywienia zależy zdrowie, kondycja i samopoczucie naszego pupila. Jakich produktów należy więc unikać w diecie kota? Okazuje się, że istnieje cała lista pokarmów, które są nie tyle niewskazane, ile wręcz trujące dla naszych futrzastych podopiecznych. Czego nie mogą jeść koty?

Zasady żywienia, czyli co powinien jeść kot

Zapewnienie kotu zdrowej, zbilansowanej diety to podstawowy obowiązek każdego opiekuna. Pokarm, który serwujemy pupilowi, powinien być dopasowany do konkretnych wymogów żywieniowych kota, wynikających z jego wieku, trybu życia czy ogólnej kondycji zdrowotnej. Jako mięsożerca kot powinien otrzymywać pokarm składający się niemal wyłącznie z białka pochodzenia zwierzęcego. Niezbędna jest także właściwa suplementacja witamin i składników mineralnych, których organizm zwierzaka potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.

Biorąc to wszystko pod uwagę, może być trudno samodzielnie opracować jadłospis dla mruczka. Na szczęście mamy do dyspozycji ogromny wybór gotowych karm dla kota, których skład odpowiada rzeczywistym potrzebom mruczka.


KARMY SUCHE DLA KOTÓW ↓


Czego nie może jeść kot? 7 zakazanych produktów

Niektóre produkty spożywcze, które dla nas są zupełnie bezpieczne, dla kotów okazują się niekiedy wręcz śmiertelną trucizną. Nie brakuje też takich, które mogą szkodzić kotu i doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości. Często dotyczy to pokarmów, które na co dzień goszczą na naszych własnych stołach i wraz z resztkami trafiają do miski pupila. O jakich produktach mowa?

Sól

Organizm kota nie jest przystosowany do trawienia i wydalania soli. Składnik ten może odkładać się w jego nerkach i prowadzić do poważnych uszkodzeń. Co ciekawe, sól potrafi też zaburzać pracę układu pokarmowego kota i powodować problemy z wypróżnianiem. Dlatego nie należy serwować kotu szynek, kiełbas ani innych przetworzonych produktów zawierających sól.

Cukier i słodycze

Niestety serwowanie kotu produktów z cukrem też nie jest dobrym pomysłem. Nie należy częstować kota żadnymi cukierkami, żelkami ani ciastkami. Składniki te nie mają dla kota żadnych wartości odżywczych, a mogą stać się przyczyną otyłości lub cukrzycy. Niektóre z nich zawierają także ksylitol, który dla kotów jest toksyczny. Może wywołać wymioty, a nawet niewydolność wątroby.

Czekolada

Czekolada zawiera kofeinę oraz teobrominę, które są substancjami silnie trującymi dla zwierzaków. Nawet niewielka ilość czekolady może spowodować wymioty i biegunkę, a większa dawka około 20 dekagramów prowadzi do uszkodzenia układu pokarmowy, zaburzenia pracy serca, może też wywołać drgawki, a nawet śmierć czworonoga.

Cebula, czosnek i szczypiorek

Niewskazane dla kotów są również warzywa, stanowiące popularny składnik wielu potraw. Chodzi tu przede wszystkim o cebulę, ale także szczypiorek oraz czosnek niedźwiedzi. Warzywa te zawierają związki siarki, które powodują rozpad czerwonych krwinek w organizmie, w rezultacie wywołując anemię.

Cytrusy

Koty nie mogą jeść żadnych cytrusów. Nie należy podawać im pomarańczy, limonek, mandarynek ani grejpfrutów. Owoce te zawierają kwas cytrynowy oraz liczne olejki eteryczne, które powodują problemy trawienne u kotów. Większe ilości owoców mogą wywołać biegunkę i wymioty, a w skrajnych przypadkach uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego.

Winogrona i rodzynki

Winogrona, rodzynki oraz porzeczki zawierają substancje, które w większej dawce powodują niewydolność nerek. Problem ten dotyczy zarówno kotów, jak i psów. Nawet małe ilości tych owoców mogą też wywołać problemy trawienne, biegunkę oraz wymioty.

Karma dla psa

Nawet najlepsza karma dla psa nie nadaje się na pokarm dla mruczka. Zwierzaki te mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe, a psia karma nie będzie w stanie ich pokryć. Karma dla kota powinna zawierać między innymi taurynę, której w pokarmach dla psów zwykle nie ma. Istotne są także różnice w proporcjach białek, tłuszczy i węglowodanów, a ponadto stosunek wapnia i fosforu. Serwowanie kotu pokarmu przeznaczonego dla psa szybko doprowadzi do poważnych niedoborów substancji odżywczych, spadku kondycji, a w konsekwencji problemów zdrowotnych u mruczka.

Karma i przysmaki dla kota zamiast resztek ze stołu

Karmienie kota resztkami z własnego stołu to najgorszy model żywienia, jaki można sobie wyobrazić. Produkty przeznaczone dla ludzi są wysoko przetworzone, zawierają sól i całą masę innych przypraw, nie wspominając już o konserwantach czy barwnikach. Żywienie kota w ten sposób szybko odbije się na jego zdrowiu i kondycji.

Jeśli zależy nam na zdrowiu pupila, sięgnijmy po karmę specjalnie dla niego przygotowaną. Tego typu produktów nie brakuje w sklepach zoologicznych. Wybór jest bardzo duży i można bez trudu znaleźć coś odpowiedniego nawet przy mniejszym budżecie.


Autorka: Angelika Podgajna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia