s

czwartek, 1 kwietnia 2021

Otyłość u kotów – jaką karmę wybrać?

Nikogo nie trzeba chyba przekonywać o tym, że nadwaga w sposób znaczący wpływa na samopoczucie i zdrowie naszych czworonożnych pupili. Niezwykle ważne jest więc to, by otyły kot wrócił do swej prawidłowej wagi. Tego zaś w sposób bezpieczny dokonać możemy, stosując dobrej jakości karmę dla kotów z nadwagą.

Otyłość u kota – sucha kontra mokra karma

Częstym, choć oczywiście nie jedynym, powodem przybierania na wadze jest nieprawidłowa dieta. Z reguły więc otyłe mruczki  jedzą zbyt wiele bądź też raczone są karmą o niewłaściwym składzie. W związku z kocią otyłością powracają rozterki dotyczące tego, jaki rodzaj diety optymalny jest dla naszych czworonożnych przyjaciół. O ile w przypadku zdrowych kotów dobrze sprawdzają się zarówno suche, ja i mokre specjały, o tyle kotom z tendencją do nadwagi zdecydowanie lepiej służą te drugie. Mokre kocie dania zawierają większą ilość białka i często zupełnie pozbawione są węglowodanów. Kluczową sprawą jest tu również to, że przysmaki suche wykazują wyższą wartość energetyczną oraz serwowane są w inny sposób. Często jest więc tak, że sucha karma cały dzień leży w kociej misce, dzięki czemu zwierzak ma do niej nieograniczony dostęp. Mokra karma wymaga z kolei ustalenia konkretnych pór karmienia. Tym samym podając ją, łatwiej jest nam dbać o zachowanie odpowiedniego dawkowania.

Mając na uwadze powyższe fakty, gdy zauważamy, że nasz zwierzak ma tendencję do tycia, możemy odstawić suchą karmę i wdrożyć dobrej jakości mokrą dietę. Gdy jednak nadmierna waga jest już rzeczywistym problemem, musimy sięgnąć po inne rozwiązania. W przypadku otyłych zwierzaków zdecydowanie lepiej sprawdzają się więc ukierunkowane na redukcję wagi karmy specjalistyczne dla kotów.

↓ KARMY DLA KOTA ↓


Karmy specjalistyczne dla kotów z nadwagą

Koty z problemami zdrowotnymi, w tym również zwierzaki zmagające się z nadwagą, wymagają diety precyzyjnie dostosowanej do ich potrzeb. Zwykłe karmy bytowe znakomicie sprawdzające się w przypadku zdrowych pupili, w takiej sytuacji okazują się niewystarczające. Karmy specjalistyczne dla kotów mają tę przewagę, że nie tylko zaspokajają głód i zaopatrują zwierzaka w kluczowe składniki odżywcze, ale i stają się swego rodzaju antidotum na trapiące je dolegliwości. Receptury tego typu specjałów uwzględniają specyficzne warunki fizjologiczne w organizmie oraz wynikające ze stanu zdrowia zapotrzebowanie energetyczne. Ilość podstawowych i dodatkowych składników odżywczych modyfikowana jest więc tu tak, by odpowiadała kotom w konkretnej kondycji.

Gdy w grę wchodzi otyłość u kota, karmy wspomagające rozwiązanie problemu przede wszystkim wyróżniają się podwyższoną ilością białka oraz obniżoną zawartością węglowodanów i tłuszczów.  Węglowodany z kociej diety usunąć możemy całkowicie i rozwiązanie takie jak najbardziej służyć będzie kociemu zdrowiu. Tłuszcze z kolei niezbędne są organizmowi do prawidłowego funkcjonowania, stąd też w diecie kotów otyłych utrzymane powinny być one w dolnej granicy zapotrzebowania. Dobrze jest więc sięgać po takie karmy odchudzające, w których tłuszcze stanowią ok. 10% składu. Innym istotnym składnikiem specjałów wspomagających utratę wagi jest też przyspieszająca przemianę tłuszczów l-karnityna oraz lizyna.  

Rodzaje karm dla otyłych kotów

Decydując się na karmy specjalistyczne dla kotów, warto zasięgnąć opinii weterynarza. Choć otyłość u kota nie wydaje nam się zazwyczaj poważną dolegliwością, również ona wymaga weterynaryjnej konsultacji, postawienia diagnozy, a czasem nawet wdrożenia bardziej holistycznego leczenia. Prowadzący kota specjalista pomoże nam odkryć przyczyny kociej tendencji do tycia, wyznaczy dawkowanie karmy, a nawet pomoże wybrać najlepszy dla naszego zwierzaka odchudzający specjał. Na rynku dostępnych jest wiele karm ukierunkowanych na uregulowanie kociej wagi. Często więc mamy do czynienia i z taką sytuacją, że jeden producent oferuje nam różne rodzaje karm pomagających rozprawić się z tym problemem. I tak w kategorii tej odnaleźć możemy m.in. osobne dania dla kotów dorosłych i kocich seniorów, dla mruczków po sterylizacji bądź kastracji czy dla zwierzaków mało aktywnych lub dodatkowo cierpiących na cukrzycę. Niektóre dania pomagające zwalczyć otyłość u kota nastawione będą przede wszystkim na przyspieszanie metabolizmu, inne zaś na zapewnienie uczucia sytości. Stąd też sięgając po karmę do zadań specjalnych, powinniśmy precyzyjnie dopasować ją do indywidualnych kocich potrzeb.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia