s

poniedziałek, 17 lutego 2020

Kiedy kot dorasta?

Kiedy kot dorasta?

Jak długo rośnie mruczek? Kiedy kot staje się dorosły i w pełni dojrzały płciowo? Zdaniem weterynarzy kluczowym okresem w cyklu rozwojowym kota jest pierwsze pół roku. To właśnie wtedy zwierzak rozwija się najszybciej i stopniowo wkracza w dorosłość. Warto wiedzieć o tym jak najwięcej, gdyż wraz z wiekiem istotnie zmieniają się także potrzeby żywieniowe naszego pupila. Sprawdźmy, o jakich kwestiach trzeba pamiętać, mając pod opieką rosnącego jak na drożdżach mruczka.


Jak szybko rośnie kot?


Określenie „rosnąć jak na drożdżach” pasuje tu jak ulał, bo mały mruczek rzeczywiście zdaje się dorastać w mgnieniu oka. Młody kociak najintensywniej rozwija się pomiędzy drugim a, szóstym miesiącem życia, potem tempo jego wzrostu stopniowo maleje. Wymiary bliskie docelowym kot może osiągnąć już około 9-12 miesiąca, choć nie jest to regułą. Zdarza się, że po tym czasie wciąż przybiera na wadze lub wykształca cechy typowe dla swojej rasy. Trzeba pamiętać, że przedstawiciele niektórych ras rozwijają się nieco dłużej, nawet do 18 miesięcy. Dobrym przykładem są tutaj, chociażby norweskie koty leśne, rosyjskie niebieskie oraz maine coony. Warto mieć to na uwadze i wstrzymać się z przestawieniem pupila na karmę dla dorosłych kotów.

Kiedy kot osiąga dojrzałość płciową?


Układ rozrodczy i hormonalny kota rozwija się bardzo szybko. Nasz mruczek może osiągnąć dojrzałość płciową i stać się zdolny do rozrodu już pomiędzy 6, a 9 miesiącem życia. To oznacza, że nasz pupil mógłby zostać rodzicem jeszcze przed osiągnięciem dojrzałości emocjonalnej i społecznej. W bowiem tym okresie zwierzak wciąż zachowuje się jak mały kociak, to znaczy bawi się, dokucza na wszelkie możliwe sposoby, testuje naszą cierpliwość i bada granice dla swoich psot. Pod wpływem zmian hormonalnych może stać się bardziej przyjacielski i skłonny do pieszczot lub wręcz przeciwnie – temperamentny i energiczny. Charakter kota ustabilizuje się dopiero po ukończeniu drugich urodzin, gdy zwierzak oficjalnie wejdzie w dorosłość.

Ile żyje kot?


Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Długość życia mruczka zależy bowiem od wielu czynników, między innymi jego rasy, wielkości, predyspozycji genetycznych, kondycji oraz przebytych chorób. Ogromną rolę odgrywa także opieka właściciela, na przykład to, jak i czym zwierzak był karmiony albo, w jakich warunkach przyszło mu żyć. Nasz domowy futrzak może dożyć nawet 20 lat, pod warunkiem, że zadbamy o jego dietę, regularne szczepienia, wizyty u weterynarza oraz pielęgnację. W internecie można niekiedy natknąć się też na informację o zwierzakach, które pod troskliwą opieką swych właścicieli dożyły aż 36 czy 38 lat.

Prawdą jest, że nasze czworonogi żyją coraz dłużej. Możemy to zawdzięczać między innymi rozwojowi medycyny weterynaryjnej, ale także większej świadomości i wiedzy z zakresu felinologii. Niestety nie wszystkie mruczki mają tyle szczęścia. Statystyki pokazują, że średnia długość życia kota wolno żyjącego lub wychodzącego wynosi jedynie około 8 lat.

Potrzeby żywieniowe kota na każdym etapie życia


Mówiąc o dorastaniu kota, nie sposób pominąć jeszcze jednej ważnej kwestii. Chodzi oczywiście o potrzeby żywieniowe zwierzaków, które zmieniają dynamicznie na każdym etapie ich życia. Łatwo się domyślić, że kilkumiesięczne kociaki potrzebują pokarmu zupełnie innego niż dorosłe czy starsze mruczki. W przypadku maluchów ważne jest podawanie karmy kalorycznej, bogatej w białko oraz substancje wpierające rozwój zdrowych kości i mięśni. Ważne będą więc substancje, takie jak wapń, magnez i potas, a także luteina czy nienasycone kwasy tłuszczowe. Karma dla kociąt powinna zawierać dużo białka, a jednocześnie być lekkostrawna i łatwo przyswajalna dla delikatnych kocich brzuchów. Lepiej unikać też pokarmów ze zbożami, będącymi jedną z najczęstszych przyczyn alergii pokarmowych u kotów.

↓ KARMA DLA KOCIĄT ↓Żywienie dorosłego kota zależy od kilku czynników, między innymi jego zdrowia, kondycji czy trybu życia. Na przykład zdrowy, energiczny kot może otrzymywać karmę z większą ilością białka, ale leniwy kanapowiec po kastracji już nie. Jemu potrzebna będzie karma z mniejszą dawką kalorii i z dodatkiem składników poprawiających przemianę materii.

Jak wybrać karmę dla kota?


Na rynku znajdziemy najrozmaitsze pokarmy, przeznaczone dla mruczków o różnych potrzebach żywieniowych. Mogą to być, na przykład produkty dla kotów ras dużych lub długowłosych, dla kotów wrażliwych lub mających problemy z drogami moczowymi. Nie brakuje również uniwersalnych karm bytowych, dostępnych w wielu atrakcyjnych wersjach smakowych, które przypadną do gustu każdemu mruczkowi. Wybierając je, warto wziąć pod uwagę preferencje, ale i konkretne potrzeby pupila. Jeśli nie jesteśmy pewni, co będzie dla niego najlepsze, warto skonsultować się z weterynarzem.

↓ SUCHA KARMA DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna    
Zdjęcie: © Nils Jacobi - istockphoto.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia