s

czwartek, 13 lutego 2020

Czy kota niewychodzącego z domu trzeba odrobaczać?

Czy kota niewychodzącego z domu trzeba odrobaczać?

Mogłoby się wydawać, że kot niewychodzący z domu nie potrzebuje odrobaczania. W końcu gdzie miałby zarazić się pasożytami, skoro cały dzień spędza na kanapie? A jednak nawet taki mruczek, który nigdy nie opuszcza bezpiecznych czterech kątów, wymaga odrobaczenia przynajmniej 2-3 razy w ciągu roku. Dlaczego jest to takie ważne i jak uchronić pupila przed zakażeniem pasożytami wewnętrznymi?


Czy każdego kota trzeba odrobaczać?


Na „złapanie” pasożytów najbardziej narażone są koty regularnie wychodzące, mieszkające w domach z ogródkami lub towarzyszące nam w wyprawach na działkę czy za miasto. Niestety nie oznacza to, że mruczki spędzające cały czas w domu są całkiem bezpieczne. Do zarażenia może dojść, na przykład po zjedzeniu surowego bądź nieświeżego mięsa. Larwy pasożytów roznoszą także pchły, które sami przynosimy do domu na butach czy ubraniu. Potencjalnych dróg zakażenia jest niestety bardzo wiele, dlatego tak ważne jest, by regularnie odrobaczać swojego pupila.
Przyjmuje się, że mruczki wychodzące odrobaczamy mniej więcej co 3 miesiące, a więc od 3 do 4 razy w roku. Koty niewychodzące trzeba odrobaczać 2 razy w roku, chyba że okazjonalnie zdarza im się przebywać pod opieką kogoś innego, na przykład, gdy my wyjeżdżamy na urlop. Mruczka należy też obowiązkowo odrobaczyć po każdym powrocie z takich „wakacji”, zwłaszcza jeśli w domu tymczasowego opiekuna przebywały też inne zwierzaki.

Dlaczego odrobaczanie kota jest tak ważne?


Zakażenie pasożytami u kota to sprawa poważna i w żadnym wypadku nie powinniśmy jej lekceważyć. Trzeba pamiętać, że robaki bytujące w przewodzie pokarmowym kota, mogą być przyczyną wielu poważnych chorób, dolegliwości jelitowych, a nawet zaburzeń neurologicznych, w skrajnych przypadkach prowadzących do śmierci. Pasożyty namnażające się w układzie trawiennym zwierzaka wydzielają toksyny zatruwające organizm kota, mogą także blokować jelita i utrudniać ich pracę. Co więcej, pasożyty odbierają mruczkowi składniki pokarmowe niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Tym samym, nasz pupil zaczyna tracić na wadze, ma mniej energii i słabszą odporność. Staje się podatny na rozmaite infekcje i wirusy, jego futerko traci blask, jest szorstkie i zaczyna wypadać. W nieleczonych przypadkach może dojść nawet do anemii, wycieńczenia organizmu, a nawet śmierci czworonoga.

Robaki u kota – objawy


Na szczęście obecność pasożytów w organizmie kota daje dość jasne objawy i przeważnie łatwo rozpoznać, że to właśnie one są przyczyną jego dolegliwości. Do typowych objawów zarażenia pasożytami wewnętrznymi należą wymioty, biegunka, krew w kale, szybka utrata wagi, brak apetytu, osłabienie i senność, brak chęci do zabawy i aktywności, a także pogorszenie się stanu futra oraz jego wypadnie. Dość często można zaobserwować także fragmenty robaków w odchodach kota lub wokół jego odbytu. Pasożyty przypominają białe nitki lub ziarenka ryżu.

Jak odrobaczyć kota?


Bez cienie wątpliwości kota niewychodzącego z domu trzeba odrobaczać. Jednak przede wszystkim pamiętajmy o profilaktyce i regularnych wizytach kontrolnych u weterynarza. Dzięki nim szybciej wykryjemy ewentualne zmiany w wyglądzie czy kondycji pupila i będziemy mieć oko na stan jego zdrowia. Pamiętajmy też, że to specjalista powinien ustalić kalendarz odrobaczeń zwierzaka, zalecić odpowiedni środek oraz dawkę optymalną dla naszego pupila. Na rynku dostępne są różne preparaty na odrobaczenie dla kota i łatwo znaleźć je samodzielnie, jednak dla dobra pupila przed wyborem któregokolwiek z nich, warto skonsultować się z lekarzem. Miejmy na uwadze, że źle dobrany lek lub dawka może odbić się na zdrowiu mruczka, zaszkodzić mu lub po prostu nie uporać się z problemem pasożytów.

Do wyboru mamy preparaty w formie tabletek, past oraz kropli. Tabletki i pasty podaje się przeważnie w dwóch dawkach, gdyż działają jedynie na dorosłą formę pasożyta. Drugą porcję leku podaje się zwykle po około 12 tygodniach od pierwszej, gdy jaja domkną cykl rozwojowy i trafią do jelit zwierzaka. Z kolei środki w formie kropel aplikuje się na skórę kota. Zaleca się je zwłaszcza kotom z wrażliwym przewodem pokarmowym, jednak ich działanie jest krótsze – tylko do 30 dni.

↓ PREPARATY NA ODROBACZENIE KOTA ↓


Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © Maryviolet — istockphoto.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia