s

wtorek, 29 października 2019

Jaka szczotka dla kota jest najlepsza?


Gładkie i błyszczące futerko doskonale podkreśla kocią urodę. Mruczki wkładają wiele wysiłku w pielęgnację swojej sierści, ale nie mogą obyć się bez naszej małej pomocy. Aby ułatwić im utrzymanie okrywy włosowej w należytym stanie, warto zadbać o ich regularne wyczesywanie. Które szczotki dla kotów z pewnością pomogą nam przeprowadzić podstawowe zabiegi pielęgnacyjne? Czym czesać kota krótkowłosego, a czym długowłosego?Czym kierować się wybierając szczotkę dla kota?


Sukces kociej pielęgnacji w dużej mierze zależy od wyboru odpowiednich akcesoriów. Szczotkę dla kota należy dopasować przede wszystkim do długości i struktury sierści. Wśród mruczków znajdziemy zarówno zwierzaki obdarzone długim, bujnym futrem, jak i te o krótkiej, ściśle przylegającej do ciała szacie. Kocia sierść różni się także pod względem obfitości podszerstka. U niektórych futrzaków (np. persów) ta puszysta warstwa izolacyjna jest wyjątkowo rozbudowana, u innych zaś (np. tureckich vanów) w ogóle nie występuje. Gęstość podszerstka ma decydujący wpływ na intensywność linienia, a co za tym idzie – na częstotliwość i dokładność wyczesywania. W kocim świecie nie brakuje ponadto ras o specyficznej – pluszowej (np. koty brytyjskie krótkowłose) czy jedwabistej (np. maine coony) – okrywie włosowej, która wymaga szczególnej pielęgnacji. Dopiero gdy określimy, jaką sierść ma nasz pupil, możemy przystąpić do doboru narzędzi, które najlepiej podkreślą jej piękno.

↓ GRZEBIENIE DLA KOTA ↓Wybierając szczotkę dla kota, musimy zwrócić uwagę na jej jakość i funkcjonalność. Akcesorium nie może wyrywać ani niszczyć włosa. Nie powinno zatem posiadać żadnych niewyprofilowanych czy ostrych zębów. Godne polecenia są akcesoria z zaokrąglonymi igiełkami lub zakończone kuleczkami. Szczotka musi być także wygodna w użytkowaniu. Dobrze sprawdzą się narzędzia wyposażone w antypoślizgową rączkę lub uchwyt do zakładania na dłoń. Upewnijmy się również, czy wybrana przez nas szczotka jest solidna – zęby nie powinny się wykrzywiać ani łamać.

Szczotki włosiane dla kotów


Szczotki dla kotów wykonane z naturalnego bądź nylonowego włosia idealnie sprawdzają się do codziennej pielęgnacji większości kotów krótkowłosych. Są miękkie, nie podrażniają skóry i nie niszczą szaty. Świetnie nabłyszczają i wygładzają okrywę włosową. Nadają się nawet dla wrażliwych futrzaków i zwierzaków o jedwabistym, delikatnym włosie. Szczotki włosiane dla kotów nie służą jednak do gruntownego rozczesywania bujnej okrywy włosowej. O ile zatem w przypadku kotów o krótkiej szacie można z powodzeniem używać ich jako podstawowych narzędzi do szczotkowania, u mruczków długowłosych powinny służyć jedynie do nadania ostatnich szlifów przygotowanej fryzurze.

↓ SZCZOTKI WŁOSIANE DLA KOTÓW ↓


 

Szczotki druciane dla kotów


Druciane szczotki pozwalają na dogłębne rozczesanie kociego futra. Przy ich pomocy można nie tylko ułożyć sierść, ale również rozczesać kołtuny czy usunąć martwe włosy. Szczotki druciane dla kotów różnią się rozstawem zębów – te o szeroko ułożonych igłach są polecane do rozczesywania długiej sierści i rozplątywania kołtunów, natomiast o gęstych zębach – głównie do wyczesywania podszerstka.

↓ SZCZOTKI DRUCIANE DLA KOTA ↓


 

Szczotki pudlówki dla kotów


Pudlówki nie bez powodu uchodzą za niezbędne narzędzia do kociej pielęgnacji. Są niezwykle uniwersalne i przydatne niemal dla wszystkich kotów – niezależnie od długości czy struktury ich szaty. Pudlówki zbudowane są z drucianych, lekko zakrzywionych zębów, osadzonych w miękkiej poduszce. Igły są dosyć elastyczne, dzięki czemu doskonale dopasowują się do kociej okrywy włosowej i pozwalają na jej skrupulatne wyczesanie. Szczotki pudlówki służą przede wszystkim do nadawania puszystości poszczególnym partiom sierści mruczków. Dzięki nim można zwiększyć objętość kryzy, ogona czy pędzelków na uszach. Wielu opiekunów wykorzystuje je też do usuwania martwych włosów czy układania wierzchniej warstwy kociego futra.

Rękawice do czesania i gumowe szczotki dla kotów


Szczotki wykonane z gumy i rękawice do czesania to akcesoria dedykowane przede wszystkim kocim wrażliwcom i mruczkom, które z dużą niechęcią podchodzą do wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych. Tego typu narzędzia pozwalają połączyć szczotkowanie z masażem. Wyposażone są w specjalne wypustki, które dostarczają pozytywnych wrażeń dotykowych, pobudzają krążenie krwi, stymulują pracę gruczołów łojowych i ułatwiają zbieranie wypadającej sierści. Dzięki temu po sesji czesania kocia sierść staje się gładka i błyszcząca. Akcesoria gumowe mogą być z powodzeniem wykorzystywane do codziennej pielęgnacji kotów krótkowłosych, o rzadkim podszerstku i ściśle przylegającej do ciała sierści. Warto stosować je ponadto do szczotkowania mruczków o pluszowym, delikatnym futerku (np. kotów brytyjskich krótkowłosych, cornish rexów).

↓ GUMOWA RĘKAWICA DO CZESANIA KOTA ↓


Furminatory dla kotów


Furminatory to innowacyjne narzędzia do pielęgnacji, przeznaczone do usuwania podszerstka. Urządzenia tego typu posiadają specjalnie wyprofilowane, stalowe ostrza, które umożliwiają dotarcie do wewnętrznej warstwy sierści zwierzaka. Furminatory nie naruszają włosa okrywowego ani nie ranią kociej skóry. Działają niezwykle łagodnie, a przy tym precyzyjnie. Są szczególnie pomocne w czasie linienia, ale najlepsze efekty daje ich regularne stosowanie. Furminatory mogą pomóc ograniczyć problem nadmiernego wypadania włosów i poprawić kondycję szaty zwierzaka. Można używać ich zarówno do wyczesywania kotów krótko-, jak i długowłosych. Nie nadają się jedynie dla mruczków całkowicie pozbawionych podszerstka.

↓ FURMINATOR DLA KOTA ↓


Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © Africa Studio — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia