s

czwartek, 19 września 2019

Mleko dla kociąt


Mleko to podstawowy pokarm wszystkich kocich juniorów. To właśnie ono dostarcza małym mruczkom niezbędnych do wzrostu i rozwoju składników. Jeśli kocia matka nie jest w stanie wykarmić swoich futrzaków, to na nas spoczywa odpowiedzialność za zapewnienie im tego drogocennego pożywienia. Czy kociętom można podawać mleko krowie? Jakie preparaty mlekozastępcze warto wykorzystać do odkarmiania młodych mruczków?


Mleko w żywieniu kociąt


Mleko jest kluczowym elementem menu mruczących maluchów, którego nie może zabraknąć w diecie żadnego nowo narodzonego zwierzaka. W tym wyjątkowym pokarmie kryje się całe mnóstwo substancji odżywczych i prozdrowotnych. Już z wytwarzaną zaraz po porodzie siarą maluchy otrzymują cenne przeciwciała, enzymy, czynniki wzrostu i hormony. Są one gwarantem prawidłowego rozwoju i efektywnej obrony przed patogenami w pierwszym etapie życia. W ciągu kilku dni od początku laktacji siara ulega przekształceniu w mleko, które jest w pełni zbilansowanym i kompletnym pożywieniem dla mruczących noworodków. Przez pierwsze dwa tygodnie życia futrzaki nie potrzebują żadnych innych pokarmów. Mleko matki dostarcza im niezbędnych aminokwasów, kwasów tłuszczowych, węglowodanów, witamin i minerałów. Jako wyjątkowo odżywcze i wysokoenergetyczne pożywienie daje maluchom potężny zastrzyk energii. Dzięki niemu futrzaki nie tylko szybko rosną, ale również mają siły do radosnych zabaw i poznawania świata.

Żywienie maluchów ulega pewnym zmianom około 2-4 tygodnia ich życia. Futrzakom wyrzynają się wtedy pierwsze zęby, przez co kotka jest coraz mniej chętna do pełnienia funkcji karmicielki. W tym momencie można zacząć stopniowo wprowadzać do kociej diety pokarmy stałe. W kolejnych tygodniach ilość mleka wytwarzanego przez kotkę maleje, a potrzeby mruczków rosną. Zmienia się wtedy rola płynnego pokarmu – z podstawy diety staje się on jedynie jej smacznym uzupełnieniem. Laktacja u kocich matek kończy po upływie 6-9 tygodni od porodu. Mleko przestaje być niezbędnym komponentem diety futrzaków. Gdy zwierzaki zaczynają dorastać, stopniowo spada u nich aktywność laktazy odpowiedzialnej za rozkład laktozy zawartej w mleku. W dorosłym życiu mleko może wywołać u futrzaków dolegliwości trawienne, choć niektóre koty całkiem dobrze je tolerują.

↓ MLEKO DLA KOCIĄT ↓Czy kociętom można podawać mleko krowie?


Nie wszystkie futrzaki mają szczęście doświadczyć rodzicielskiej opieki. Zdarza się, że kotka ginie zaraz po porodzie lub wytwarza zbyt mało pokarmu. W takiej sytuacji konieczne jest szukanie alternatywy dla naturalnego płynnego pożywienia. Wbrew pozorom nie najlepszym pomysłem jest podawanie kociętom mleka krowiego. Zawartość poszczególnych składników odżywczych jest w nim inna niż w pożywieniu wytwarzanym przez kocie matki, przez co nie może być ono dla młodych mruczków pokarmem kompletnym. Zawiera mniej energii, zbyt mało tauryny i za dużo laktozy. Ma również inny profil aminokwasowy. Problemy maluchom sprawia ponadto trawienie znajdującej się w nim kazeiny. Znacznie lepszym źródłem cennych substancji są odpowiednio zbilansowane preparaty mlekozastępcze dla kociąt.


Mleko zastępcze dla kociąt


Preparaty mlekozastępcze dla kociąt są niezastąpione nie tylko w przypadku osieroconych maluchów. Warto sięgnąć po nie również wtedy, gdy futrzaki słabo przybierają na wadze lub potrzebują dodatkowej dawki składników odżywczych. Sprawdzi się ono bardzo dobrze w roli pokarmu uzupełniającego – do dokarmiania kociąt z dużych miotów lub w fazie odstawiania. Mleko dla kociąt powinno być pod względem składu jak najbardziej zbliżone do pożywienia produkowanego przez kotki. Pożądane jest, by zawierało składniki pozytywnie wpływające na rozwój układu nerwowego (m.in. wielonienasycone kwasy tłuszczowe) i mikroflory jelitowej (m.in. prebiotyki). Mleko do odkarmiania kociąt » powinno być lekkostrawne, dostosowane do delikatnego, niedojrzałego przewodu pokarmowego mruczków. Dla wrażliwych kociąt godne polecenia są produkty pozbawione kazeiny.

Jak karmić kocięta preparatem mlekozastępczym?


Preparaty mlekozastępcze serwuje się maluchom po rozcieńczeniu w ciepłej wodzie. Przed podaniem, mleko dla kociąt należy podgrzać do temperatury 38 ℃ . Pożywienie najlepiej serwować za pomocą butelki ze smoczkiem, strzykawki lub pipety. Mleko powinno kapać z otworu kroplami. Przygotowaną mieszankę można przechowywać maksymalnie przez 24 h, dlatego lepiej jednorazowo przyrządzać tylko małe porcje pokarmu. Dla bezpieczeństwa kocich maluchów nie można pominąć regularnej sterylizacji pojemników na mleko.

W czasie karmienia istotna jest pozycja kociąt. Powinny one leżeć na brzuchu, z głową lekko podniesioną do góry. Pokarm można też serwować pod niewielkim kątem maluchom ułożonym na boku. Przez pierwsze dni życia futrzaki muszą być karmione co 2-4 godziny, zarówno w dzień, jak i w nocy. W wieku 2 tygodni są już w stanie wytrzymać nawet 6-8-godzinne przerwy między posiłkami. Warto kontrolować temperaturę ciała zwierzaków. Jeśli będzie zbyt niska, trawienie i przyswajanie pokarmu ulegnie zahamowaniu. Po zaserwowaniu pożywienia należy wykonać masaż kociego brzuszka i przemyć okolice odbytu, by w ten sposób pobudzić u kociąt defekację i mikcję.

↓ MLEKO DLA KOCIĄT ↓

Sklep Telekarma
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © vvvita — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia