s

czwartek, 4 lipca 2019

Jak pomóc kotu przetrwać upał?


Koty należą do stworzeń ciepłolubnych i z upałami radzą sobie zdecydowanie lepiej od psiaków. Faktem jest, że nagrzane parapety, ciepłe piece i kaloryfery pretendują zazwyczaj do miana ulubionych kocich legowisk. W gorące letnie dni żar lejący się z nieba i tym zwierzakom potrafi jednak porządnie dać się we znaki. Nic więc dziwnego, że i mruczkom w takiej sytuacji przyda się nasze wsparcie. Jak pomóc kotu przetrwać upał?


Zapewnij kotu dostęp do świeżej wody


Dziko żyjące koty praktycznie nie pijają wody – swoje całe dzienne zapotrzebowanie na płyny pokrywają zjadając upolowane przez siebie ofiary. Nawyk omijania misek z wodą również u wielu domowych mruczków jest dość silny. Stąd też dobrze jest przynajmniej część pożywienia serwować kotu w postaci mokrej, a więc zasobnej w wodę karmy. Niestety w trakcie prawdziwych upałów tak przemycona dawka płynów wciąż okazać może się niewystarczająca. Wówczas koniecznie zadbać musimy więc o to, aby maluch nasz pijał regularnie. W tym celu warto w najbliższym otoczeniu, a więc w mieszkaniu i w ogrodzie rozstawić parę misek dla kota wypełnionych świeżą wodą, która z pewnością pomoże kotu przetrwać upał. Jeśli zaś pupil nasz preferuje wodę kapiącą prosto z kranu, dobrym rozwiązaniem są specjalne poidełka w formie fontann. Te nie tylko wodę wprawiają w ruch, ale i sprawiają, że jest ona należycie wychłodzona.

↓ MISKA DLA KOTA ↓Odpowiednio zadbaj o futro swego zwierzaka


Domowe mruczki sporo czasu poświęcają na codzienną toaletę. W upalne dni pielęgnacja futra zajmować może im jednak jeszcze więcej czasu niż zazwyczaj. Skołtunione włosy zatrzymują ciepło. Nic więc dziwnego, że zwierzaki czując żar za oknem, pieczołowicie przygotowują się na przetrwanie lata. Jeśli chcemy wesprzeć naszych małych pupili w tych staraniach, regularnie chwytajmy za szczotkę dla kota. W przypadku kotów długowłosych warto też rozważyć przystrzyżenie futra na korpusie i części ogona. Przy okazji pamiętajmy, że jasno-umaszczone koty oraz koci albinosi mają też bladą, a tym samym podatną na słoneczne oparzenia skórę. W celach ochronnych ich pyszczki i końcówki uszu posmarować można więc dedykowanym kotom i psom kremem z przeciwsłonecznym filtrem.

↓ SZCZOTKI I GRZEBIENIE DLA KOTA ↓Stwórz kotu przyjemne miejsce do wypoczynku


Upał we znaki potrafi dać się nie tylko na podwórku. Również domy w ciepłe dni nagrzewają się dość szybko. Jeśli więc pupil nasz nie wychodzi na zewnątrz, sprawmy, aby w mieszkaniu znalazł on przewiewne i zacienione kąty. Latem niektóre koty lubią wylegiwać się na chłodnych kafelkach. Wychodząc do pracy, zostawmy więc mruczkowi otwarte drzwi do kuchni lub łazienki. Przy pomocy rolet lub zasłon ograniczmy też ilość słońca wpadającego do pomieszczeń. Inną zupełnie podstawową kwestią jest też odpowiednie dopasowanie do temperatur kociego posłania. Zimą kot z przyjemnością wylegiwać będzie się w przytulnej budce lub kocim śpiworku. Latem jednak zdecydowanie lepiej sprawdzi się legowisko otwarte i zapewniające od spodu należytą cyrkulację powietrza. Pomysłem wartym przetestowania są więc np. swobodnie wiszące kocie hamaki.

↓ HAMAKI DLA KOTA ↓


Dobry sposób na schłodzenie zwierzaka


Koty raczej nie są fanami kąpieli. Nikłe więc szanse na to, że mruczek nasz w celu schłodzenia ciała postanowi wskoczyć do wanny. Pomóc kotu przetrwać upał mogą jednak odpowiednie do wylegiwania się maty chłodzące. Innym dobrym pomysłem jest przecieranie kociego futra mokrym ręcznikiem. Kot w czasie upałów sam liże się intensywnie. Jeśli więc ciało jego zwilżymy kawałkiem mokrej szmatki, to w prosty sposób wspomożemy go w wykonaniu tego zadania.

↓ MATA CHŁODZĄCA DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma
Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: © apichart609 — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia