s

czwartek, 24 maja 2018

Łysienie kota


Linienie u kota to zupełnie naturalny proces. Domowe futrzaki gubią większe ilości sierści przynajmniej dwa razy do roku i bynajmniej nie jest to powód do paniki. Zdarza się jednak, że koty zaczynają tracić wręcz nadmierne ilości sierści, ich futro staje się wyraźnie przerzedzone, a na skórze widać wyłysienia. Tego rodzaju objawów nie powinniśmy lekceważyć. Zła kondycja kociej sierści może bowiem świadczyć o problemach zdrowotnych lub behawioralnych, z którymi boryka się nasz mruczek. Jakie są najczęstsze przyczyny łysienia u kota?


Jak odróżnić linienie od łysienia u kota?


Trzeba pamiętać, że proces wymiany sierści nie przebiega jednakowo u wszystkich mruczków. Wiele zależy tu od kociej rasy, rodzaju oraz długości okrywy włosowej. Aby ustalić z czym tak naprawdę mamy do czynienia powinniśmy uważnie obserwować zwierzaka. Pamiętajmy, że łysieniu towarzyszą często inne objawy, takie jak intensywne drapanie, nadmierne wylizywanie, a nawet wygryzanie sierści. Warto wiedzieć, że łysienie obejmuje przeważnie tylko niektóre obszary kociego ciała, na przykład pyszczek lub okolice ogona. Dodatkowo w miejscach tych często pojawia się wysypka, łupież lub rany powstałe na skutek nieustannego drapania. Zdarza się, że futro kota staje się szorstkie, matowe i pozbawione blasku. Innymi niepokojącymi symptomami są także utrata apetytu, senność, brak energii oraz szybka utrata wagi. Każdy z tych objawów świadczyć może o poważnych problemach zdrowotnych, dlatego po zaobserwowaniu któregoś z nich należy niezwłocznie zabrać pupila do specjalisty.

Łysienie u kota a choroby dermatologiczne


Jednymi z najczęstszych przyczyn łysienia u kota są choroby dermatologiczne, związane między innymi z atakiem pasożytów zewnętrznych. Uporczywy świąd powodują nie tylko pchły i wszoły, ale również różnego rodzaju roztocza, które bytując na skórze czworonoga, wywołują podrażnienia, swędzenie oraz degradację naskórka i sierści. Wyjątkowo dokuczliwe są nużeńce oraz świerzbowce. Inwazja tych pasożytów to duży dyskomfort dla kota. Zwierzak odczuwa uporczywy świąd, więc intensywnie drapie się lub ociera o różne przedmioty, próbując sobie ulżyć. Niestety drapanie i wylizywanie sierści sprzyja powstawaniu wyłysień oraz ran na skórze, w które często wdają się infekcje. W przypadku nużycy zmiany w wyglądzie skóry i sierści obserwuje się przeważnie w okolicach kociego pyszczka. Choroba zagraża zwłaszcza starszym i osłabionym kotom, u których silne zakażenie może skończyć się nawet śmiercią.

↓ WITAMINY DLA KOTA WSPOMAGAJĄCE SIERŚĆ ↓


Łysienie u kota – alergia 


Co poza pasożytami może powodować łysienie u kota? Problem nadmiernej utraty sierści często związany jest z alergią. Niestety coraz więcej kotów boryka się z uczuleniem na składniki diety oraz różnego rodzaju pyłki, roztocza lub substancje zawarte w kosmetykach i środkach przeciw pasożytom. Do głównych objawów alergii u kota zalicza się świąd oraz łysienie niektórych partii ciała, głównie łap, brzucha i ogona, a ponadto senność oraz kłopoty z oddychaniem.


Zła dieta a nadmierne wypadanie sierści u kota


Pogarszający się wygląd sierści naszego pupila może świadczyć także o znacznych niedoborach pokarmowych. Uboga w witaminy i substancje mineralne dieta wyraźnie odbija się na zdrowiu i kondycji zwierzaka. Pod wpływem złego karmienia jego futro staje się szorstkie i łamliwe, traci blask oraz sprężystość. Po jakimś czasie sierść zaczyna wypadać, a ze względu na deficyt składników odżywczych nie regeneruje się we właściwym tempie.

Chcąc zadbać o kondycję mruczka i należyty wygląd jego sierści, powinniśmy sięgnąć po zdrową i pełnowartościową karmę dla kota. Na rynku znajdziemy wiele porządnych produktów tego rodzaju, w których niezbędne składniki odżywcze zostały zbilansowane, tak aby zaspokajały wszelkie potrzeby zwierzaka. Pamiętajmy, że podstawą kociego jadłospisu powinno być mięso, ale poza nim w diecie mruczka nie może zabraknąć także kilku substancji, takich jak witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, cynk oraz miedź. Dzięki diecie bogatej w owe składniki futro pupila stanie się zdrowe i pełne blasku, a on sam będzie cieszył się nienaganną kondycją.


Zaburzenia behawioralne jako przyczyna łysienia u kota


Kolejną możliwą przyczyną łysienia u kota » jest stres. Trzeba pamiętać, że koty to delikatne zwierzaki, które wszelkie gwałtowne zmiany w swoim otoczeniu przypłacają ogromnym stresem, który silnie oddziałuje na ich zachowanie oraz funkcjonowanie całego organizmu. Kocim sposobem na rozładowanie napięcia bywa nader często uporczywe, wręcz kompulsywne wylizywanie sierści, prowadzące do powstawania ran i wyłysień. W takiej sytuacji należy zadbać o przywrócenie spokoju do kociego otoczenia, zapewnić pupilowi maksimum bezpieczeństwa, troski i uwagi. Jeśli to nie przyniesie rezultatu, możemy zastosować uspokajające feromony lub poprosić o pomoc behawiorystę.

Poczytaj także o tym: 

✔ Jak ograniczyć linienie u kota? »

↓ KARMY DLA KOTA WSPOMAGAJĄCE SIERŚĆ ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

1 komentarz:

  1. Moja kotka ma już 14 lat i już widać, że sierść się jej nieco przerzedziła.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia