s

poniedziałek, 25 września 2017

Higiena jamy ustnej u kota


Zwykło się uważać, że koty potrafią same doskonale poradzić sobie z własną pielęgnacją. Choć jest w tym sporo prawdy, zasady tej z pewnością nie możemy odnieść do higieny jamy ustnej futrzaków. Zęby naszych mruczących podopiecznych to prawdziwie newralgiczny obszar, oddziałujący na stan całego kociego organizmu. Niestety, zwierzaki nie są w stanie samodzielnie odpowiednio o nie zadbać, potrzebna jest więc nasza niewielka pomoc. Jak pielęgnować uzębienie pupila? Co zrobić, gdy futrzak wpada w panikę na sam widok szczoteczki do zębów?Podstawowe zasady profilaktyki dentystycznej u kotów


Problemy z zębami to powszechna, a na dodatek niezwykle bolesna i niebezpieczna, kocia dolegliwość. Co niepokojące, kłopoty z uzębieniem mają coraz częściej już nawet młode zwierzaki. O higienę jamy ustnej pupila trzeba się więc troszczyć od samego początku, ale im zwierzak starszy, tym większą wagę należy do niej przykładać. Nieocenione w profilaktyce są regularne przeglądy dentystyczne, na które z podopiecznym powinniśmy wybrać się przynajmniej raz w roku. Nic jednak nie zastąpi naszych czujnych obserwacji. Zwracajmy baczną uwagę na wszystkie objawy, które mogą sugerować problemy z zębami u futrzaka. Czy nasz podopieczny nie zaczął ostatnio obficie się ślinić, a z jego pyszczka nie wydobywa się nieprzyjemny zapach? A może mruczek z niechęcią patrzy na miseczkę z jedzeniem lub gryzie pokarm w inny sposób niż zwykle? Od czasu do czasu warto skontrolować też dziąsła futrzaka i sprawdzić, czy zęby nie są pokryte brązowym osadem. Jeśli w porę zauważymy problem, będziemy mogli uchronić pupila przed wieloma nieprzyjemnymi powikłaniami.

Jak przyzwyczaić kota do pielęgnacji zębów?


Właściciele kotów doskonale wiedzą, że ich ulubieńcy nie znoszą przymusu. Z tego względu wyczyszczenie zębów futrzaków uchodzi za wyjątkowo karkołomne zadanie. Jeśli chcemy przyzwyczaić zwierzaka do zabiegu, musimy uzbroić się w cierpliwość i zastosować technikę małych kroków. Zacznijmy od oswojenia mruczka z dotykiem okolic pyszczka. Na początku warto spróbować delikatnego głaskania, a dopiero później można przejść do stopniowego odsłaniania kocich zębów. Kolejnym punktem przygotowań do pielęgnacji jest zapoznanie kota z pastą do zębów. Wybierzmy taką, której pupil z chęcią spróbuje, np. o smaku mięsa. Podczas pierwszych zabiegów pastę warto rozprowadzać palcami. Ostatnim krokiem jest oswojenie futrzaka ze szczoteczką do zębów. Aby przełamać pierwsze bariery, można nałożyć na nią odrobinę jakiegoś ulubionego kociego przysmaku – pozwoli to stworzyć pozytywne skojarzenia. Pamiętajmy, by wszelkie zabiegi higieniczne przeprowadzać, gdy zwierzak jest zrelaksowany i wyciszony. Nie zapominajmy też o sowitym nagradzaniu pupila za grzeczne zachowanie.

↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI KOCICH ZĘBÓW ↓


 

Szczotkowanie kocich zębów


Regularne szczotkowanie kocich zębów to z pewnością najskuteczniejszy sposób na zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej zwierzaka. Co więcej, codzienna pielęgnacja z czasem staje się dla pupila po prostu rutyną i przestaje być stresująca. Czyszczenie kocich zębów znacząco ułatwią nam odpowiednie narzędzia i preparaty. Warto zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę dedykowaną mruczkom. Doskonale sprawdzi się np. akcesorium nakładane na palec, którym można łatwo manewrować w kocim pyszczku. Równie istotna jest odpowiednia pasta do zębów. Nie powinna ona zawierać fluoru. Dobra pasta nie tylko redukuje osad, ale dodatkowo, dzięki zawartym ekstraktom, odświeża oddech i przeciwdziała stanom zapalnym jamy ustnej. Zanim przystąpimy do mycia zębów pupila, dajmy zwierzakowi odrobinę pasty do spróbowania, aby mógł poznać jej smak i przywyknąć do niego. Szczotkowanie zębów należy wykonywać ruchami okrężnymi, rozpoczynając od trzonowców i przedtrzonowców. Nieco inaczej wygląda pielęgnacja kłów i siekaczy – trzeba przy tym wykazać się szczególną delikatnością. Nawet jeśli nie uda nam się jednak przeprowadzić zabiegu w sposób wzorcowy, nie mamy powodów do obaw – kot, zlizując pastę, sam trochę zmodyfikuje nasze działania.

Preparaty do higieny jamy ustnej dla kotów


Jeśli mruczek, mimo naszych szczerych chęci, nie jest w stanie zaakceptować szczotkowania zębów, nie powinniśmy go do tego zmuszać. O higienę jamy ustnej futrzaka można zatroszczyć się bowiem też w inny sposób. Na rynku dostępne są specjalne preparaty do czyszczenia zębów w formie płynów, sprayów lub żeli. Ich aplikowanie często bywa mniej problematyczne niż szczotkowanie zębów kota. Niekiedy wystarczy jedynie dolać je do wody, dosypać do pokarmu lub spryskać nimi kocie uzębienie.

Karmy i przysmaki dentystyczne dla kotów


Cennym elementem profilaktyki dentystycznej jest też podawanie zwierzakom odpowiedniego pożywienia. Zęby mruczków w sposób naturalny oczyszczają się bowiem podczas gryzienia twardego jedzenia. Aby jednak redukcja osadu zachodziła w sposób efektywny, warto serwować futrzakom pokarmy lub przysmaki dentystyczne. Tego typu przekąski mają na ogół chropowatą teksturę i specjalny kształt, dzięki czemu zachęcają mruczki do żucia, a ponadto mechanicznie redukują płytkę nazębną. Co więcej, zawarte w nich związki (np. polifosforany) wiążą wapń znajdujący się w ślinie, przez co zapobiegają tworzeniu się kamienia nazębnego.

↓ KARMY I PRZYSMAKI DENTYSTYCZNE DLA KOTA ↓

Sklep TelekarmaTekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

1 komentarz:

  1. Dbanie o higienę jamy ustnej kota, czy psa, jest bardzo męczące i uciążliwe, jednak należy o tym pamiętać, żeby w przyszłości nasz maluch nie cierpiał na bolesne i poważne problemy zdrowotne.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia