s

piątek, 11 sierpnia 2017

Jak wyczyścić kuwetę kota?


Kocie zamiłowanie do czystości przejawia się nie tylko w starannej pielęgnacji futerka, ale też w gruntownej kontroli swojej toalety. Żaden futrzak nie chce korzystać z kuwety, z której wydobywa się nieprzyjemny zapach. Każde zaniedbanie w czyszczeniu toalety mruczka może więc sprawić, że poszuka on sobie nowego miejsca do wydalania. Aby uniknąć problemów, wystarczy regularnie sprzątać kuwetę pupila. Jak jednak robić to prawidłowo?


Jak często czyścić kocią kuwetę?


Sprzątanie kociej kuwety powinno na stałe zagościć w naszym codziennym grafiku. Nigdy nie należy czekać, aż kuweta zacznie brzydko pachnieć. Pamiętajmy – nos naszego mruczka jest dużo bardziej wyczulony niż nasz. Nie trudno więc sobie wyobrazić, jak nieprzyjemne musi być dla kota korzystanie z brudnej toalety. Dobrą praktyką jest wybieranie odchodów i zużytego żwirku przynajmniej raz dziennie. Jeśli jednak nasz milusiński jest szczególnym higienistą lub w przeszłości zdarzyło się już, że załatwiał swoje potrzeby poza kuwetą, lepiej nie ryzykować i sprzątanie przeprowadzić dwa razy w ciągu dnia. Wybrany żwirek należy uzupełnić, dosypując za każdym razem odrobinę nowego. Częstotliwość wymiany całej kociej ściółki zależy w dużej mierze od jej rodzaju. Zaleca się, aby żwirek niezbrylający całkowicie zmieniać przynajmniej raz w tygodniu. W przypadku żwirku zbrylającego można to robić dużo rzadziej, bo raz w miesiącu. Nie można zapominać również o dokładnym myciu toalety pupila. Gruntowne porządki warto wykonywać regularnie co kilka tygodni. Niektóre tworzywa po pewnym czasie chłoną zapachy. Wtedy nie wystarczy już nawet dokładne wyszorowanie kuwety – konieczna jest jej wymiana na nową. Warto rozważyć zakup nowej toalety dla futrzaka po 6 miesiącach jej użytkowania. Nieużywaną kuwetę po zakupie należy dokładnie umyć, aby pozbyć się wszelkich fabrycznych zapachów.

Akcesoria niezbędne do sprzątania kociej kuwety


Codzienne sprzątanie kuwety futrzaka znacznie ułatwi nam zakup odpowiednich akcesoriów. Niezbędna będzie przede wszystkim łopatka do wybierania nieczystości i worek na zużytą ściółkę. Warto zadbać też o własne bezpieczeństwo i zaopatrzyć się w długie gumowe rękawice. Do czyszczenia kuwet nie należy używać silnych środków chemicznych ani preparatów o silnym zapachu. Zazwyczaj wystarczy zastosować wodę z mydłem lub płyn do mycia naczyń. Bardzo ważne jest, aby podczas mycia nie porysować toalety, gdyż w szczelinach łatwo usadza się brud. Z tego względu kuwetę najlepiej czyścić przy pomocy gąbki lub szczotki z miękkim włosiem. Po myciu kuwetę należy kilkakrotnie przepłukać ciepłą wodą, a następnie pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Pamiętajmy, aby zawsze mieć zapas żwirku dla futrzaka.

Jeśli zależy nam, aby kocia toaleta jak najdłużej pachniała czystością, powinniśmy zaopatrzyć się również w specjalny neutralizator do kuwet. Świetnie pochłania on nieprzyjemne wonie, co sprawia, że mruczki chętniej korzystają ze swoich toalet. Używanie tego typu specyfiku nie zwalnia nas jednak z regularnego sprzątania kociej kuwety.

↓ NEUTRALIZATORY ZAPACHU DO KUWET ↓


Jak dbać o czystość wokół kociej kuwety?


Rozsypany wokół kuwety żwirek, a nawet odchody znajdujące się poza toaletą, mogą stać się prawdziwym utrapieniem. Kopanie w żwirku i zasypywanie ekskrementów jest naturalnym elementem kocich zachowań związanych z wydalaniem. Jeśli jednak ściółka i nieczystości wypadają poza kuwetę, jest to najczęściej znak, że jest ona za mała lub za niska. Warto pamiętać, że optymalna długość kociej toalety to 1,5x długości mruczka. Aby zapobiec wysypywaniu żwirku, można także kupić toaletę o podwyższanych bokach lub ze specjalną ramką. Czasami futrzaki zaczynają wydalać obok kuwety, bo po prostu uznają ją za zbyt brudną. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak bardziej zatroszczyć się o czystość kociej toalety. Niezwykle istotne jest też dokładne usunięcie zanieczyszczeń i wyczyszczenie wszystkich powierzchni zabrudzonych przez kota. Najlepiej zastosować do tego środki enzymatyczne. Niezbędne może być również spryskanie zanieczyszczonych miejsc neutralizatorem zapachu. Usunięcie woni nieczystości jest konieczne, aby mruczek ponownie nie wykorzystał tych obszarów do wydalania. Dzięki temu łatwiej będzie nam przekonać go do powrotu do kuwety.

↓ KUWETY DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

3 komentarze:

  1. Świetny blog :) Zapraszam do siebie :) https://hubert-kot-ktoryjezdzirowerem.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny wpis, bardzo pomocny dla wszystkich którzy dopiero zaczynają swoją przygodę. Dobra robota!

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja generalnie nie wyrzucam żwirku do smietnika tylko fo totalety bezpośrednio. Uzywam peletu ze słomy więc on nie ztyka nic

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia