s

piątek, 8 maja 2015

Jak dbać o zęby kota?


Starannie pielęgnujemy futro kota. Dbamy o to, aby zapewnić mu zrównoważoną, pełnowartościową dietę. A co z zębami? O nich niestety zwykle zapominamy, a konsekwencje naszych zaniedbań mogą być bardzo poważne.


Po co myć kotu zęby?


Higiena jamy ustnej kota to nie fanaberia, lecz konieczność. Dlaczego? Odkładająca się płytka nazębna z czasem przekształca się w kamień. Jego obecność może prowadzić do powstania stanów zapalnych dziąseł. Dziąsła krwawią, a każdy kęs sprawia ból, nic więc dziwnego, że nasz pupil traci apetyt, a w efekcie – również zdrowie. Nieleczona paradontoza może prowadzić nawet do wypadania zębów.

Szczoteczka do zębów dla kota


Zabieg mycia kocich zębów jest sporym wyzwaniem dla właściciela. Większość mruczków poddaje się mu z ogromnymi oporami, a niektóre uciekają w popłochu na sam widok szczoteczki. Dlatego do codziennego czyszczenia zębów warto przyzwyczajać już kocięta, zaczynając od oswajania ze szczoteczką i z manewrowaniem nią w pyszczku.

Jaką szczoteczkę wybrać? Standardowa szczoteczka do zębów, jakiej używamy, może mieć zbyt dużą główkę. Zamiast niej można jednak wybrać szczoteczkę dla dzieci. Dobrym rozwiązaniem będzie specjalna szczoteczka dla psów i kotów. Zwykle posiada ona dwie główki, dzięki czemu umożliwia dokładne oczyszczenie całej powierzchni zębów. W sklepach zoologicznych znajdziemy również nakładane na palec szczoteczki i materiałowe czyściki. Jeśli nie planujemy zakupu tego typu gadżetu, sprawdzi się także owinięty wokół palca jałowy gazik.

↓ PRZYSMAKI DENTYSTYCZNE DLA KOTA ↓Preparaty do higieny jamy ustnej kota


Sama szczoteczka nie wystarczy. Należy nałożyć na nią odpowiedni preparat, który usunie zalegający na powierzchni zębów pokarm i bakterie. Ważne, aby nie stosować zwykłej pasty do zębów dla ludzi. Jej aromat będzie dla kota zbyt intensywny, a przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że pupil nie będzie umiał jej wypluć. Używamy wyłącznie past przeznaczonych dla kotów i psów, które są dla nich w pełni bezpieczne, a co więcej – nieraz posiadają zachęcający mięsny smak.

Może się jednak okazać, że kot w ogóle nie toleruje zabiegu czyszczenia zębów. Nie oznacza to, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z dbania o nie. W takiej sytuacji zamiast szczoteczki i pasty przyda się sprej do rozpylania na zębach bądź preparaty, które dodaje się do pokarmu lub pitej przez kota wody. Pomocna będzie także specjalna sucha karma, która dzięki odpowiedniej konsystencji i formie umożliwia ścieranie kamienia nazębnego.


Wizyta kontrolna u weterynarza


Raz na pół roku należy wybrać się do weterynarza w celu skontrolowania stanu uzębienia. Jeśli na powierzchni zębów osadził się kamień, konieczne może być jego usunięcie. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Dlatego aby oszczędzić pupilowi tego typu doświadczeń, warto na co dzień dbać o jego zęby.

↓ PASTA DO ZĘBÓW DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Zdjęcie: Fotolia.pl

5 komentarzy:

 1. A czy można to stosować u kota, który ma już 10 miesięcy? Czy da się go oswoić ze szczoteczką?

  OdpowiedzUsuń
 2. Już kupiłam i szczoteczkę i pastę
  tylko kociak nie jest zadowolony

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój kot nic nie pozwala zrobić w swojej paszczy :P

  OdpowiedzUsuń
 4. A mój kot dostaje też takie kostki miętowe do czyszczenia zębów :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam osoby, która ma w ogóle pojęcie o tym, że kotu też należy czyścić zęby.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia