s

czwartek, 12 marca 2015

Przeziębienie u kota

Przeziębienie u kota

Koty też mogą się przeziębić, a przyczyny są takie same, jak u nas: nagłe skoki temperatury, przewianie, przemoczenie itd. Jak u ludzi, przeziębieniu u kotów sprzyjają spadki odporności wywołane stresem, chorobami i wieloma innymi czynnikami. I tak samo, w normalnych warunkach nie stanowi ono wielkiego problemu, choć niewątpliwie nie jest przyjemne. Jedynie w skrajnych przypadkach zwykłe przeziębienie może zagrażać życiu kota, np. gdy cierpi on na FAIDS.

Objawy przeziębienia u kotów


Przeziębiony futrzak zazwyczaj kaszle i kicha, a z nosa może wyciekać mu surowicza lub ropna wydzielina. Kot bywa osowiały i ma wyraźnie zmniejszony apetyt. Jeśli podajemy mu suchą karmę, niechęć do jedzenia wynikać może też z bólu gardła, które czasami towarzyszy przeziębieniom – sucha karma drażni je i jest trudna do przełknięcia. Chory zwierzak może też mieć podwyższoną temperaturę, powiększone węzły chłonne i zapalenie spojówek.

Leczenie przeziębienia u kotów


Chorego zwierzaka powinniśmy umieścić w ciepłym miejscu, z dala od wszelkich przeciągów i zapewnić mu dużo świeżej wody do picia. Jedzenie powinno być smakowite i lekkostrawne. Najlepiej „mokre”, czyli kocie konserwy bądź mięso.

Przeziębienie u kota leczy się, podając preparaty łagodzące objawy, czyli ból kaszel, katar, ból gardła. Jeśli to konieczne, stosuje się też leki obniżające gorączkę, leki przeciwzapalne i antybiotyki o szerokim działaniu.

Jak zawsze nie doradzam samodzielnego leczenia futrzaka, bez konsultacji z lekarzem weterynarii.


Sklep Telekarma

Zdjęcie: Fotolia.com

3 komentarze:

 1. Owszem, może się niestety przeziębić, coś o tym wiem. Na szczęście, jak zapewni mu się dobre warunki do spokojnego leczenia i dobrze z weterynarzem dobierze środki lecznicze, to nie będzie to takie straszne :) chociaż ciężko patrzeć, jak kotek cierpi podczas choroby.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety kot jak każde zwierzę. Co zabawne u nas był kiedyś problem z ogromną chrypą (z pyszczka wydobywało się niskie mauuu), a było to spowodowane gadulstwem (przy dokoceniu, rezydent, wcześniej, tak długo przebywał tylko z ludźmi, że na początku ciągle mówił coś "małemu")

  Pozdrawiam,
  Humora

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój kot jest przeziębiony cieknie mu z oczka leci mu krew z noska i ma katar koci.Dzisiaj byłam u weta dał mu dwa zastrzyki i krople do oczu.ale wtedy krew mu nie leciała. Czy krew to też objaw przeziębienia? Pytam bo dopiero jutro idę na kolejne zastrzyki i boję się że do tego czasu mu się coś stanie.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia