s

poniedziałek, 23 lutego 2015

LaPerm

LaPerm

Futrzaki tej rasy wyglądają tak, jakby nie zdążyły się rano uczesać. LaPerm – niezwykłe koty o kręconym, wiecznie poczochranym futerku. Występują w odmianie krótkowłosej i długowłosej. Kręcony włos przywodzi na myśl popularne w Polsce koty devon rex i cornish rex, ale laPerm nie są z nimi w żaden sposób spokrewnione. Rasa została wstępnie uznana przez FIFe w styczniu 2014 roku – obydwie odmiany zaliczono do kategorii II, czyli kotów półdługowłosych.

Trochę historii laPerm


Przodkiem laPerm były zwykły amerykański kot domowy. Pierwszy przedstawiciel – a właściwie przedstawicielka – tej rasy przyszedł na świat w 1982 roku na farmie w Dalles, w amerykańskim stanie Oregon. Co ciekawe, kocię urodziło się niemal łyse i dopiero po pewnym czasie zaczęło porastać futerkiem, które okazało się... kręcone!

Koteczka otrzymała imię – i jakby inaczej – Curly, co po angielsku znaczy „kręcony”. Wyrosła na pięknego i pełnego uroku zwierza, o wiele bardziej towarzyskiego od swoich krewniaków-dachowców – przynajmniej według doniesień właścicieli kotki.

Pierwszy miot Curly składał się z pięciu kocurów, które podobnie jak matka urodziły się łyse, a później porosły kręconymi włosami. W swoim czasie chłopcy ci doczekali się własnego potomstwa, te z kolei własnego i tak dalej, aż wkrótce po farmie biegało już całkiem spore stadko kotów o kręconym futerku.

Gdy w 1992 roku futrzaki z lokami zostały po raz pierwszy zaprezentowane na wystawie i wzbudziły ponoć ogromny zachwyt sędziów, którzy zachęcili ich właścicielkę do rozpoczęcia hodowli. Początkowo nowa rasa została ochrzczona mianem Dalles laPerm, którą z czasem skrócono do laPerm. Słowo „perm” oznacza po angielsku trwałą ondulację.

Jako pierwsza nową rasę uznała amerykańska TICA (w 2003 roku), później również amerykańska CFA i brytyjska GCCF. By poszerzyć pulę genową do 2010 roku CFA i GCCF zezwalało na kojarzenie przedstawicieli rasy laPerm z innymi kotami – CFA z kotami domowymi, zaś GCCF z podobnymi w typie kotami tonkijskimi, somalijskimi i burmskimi. Jak to jest w przypadku innych stowarzyszeń nie wiem, domyślam się jednak, że FIFe, która wstępnie ją uznała, nie dopuszcza krzyżowania jej z innymi rasami.

Kręcony włos kotów laPerm jest wynikiem naturalnej mutacji. Interesujące jest to, że allel odpowiedzialny za tę cechę jest dominujący. Czy domyślacie się już, co to oznacza? Ano to, że cześć przedstawicieli tej rasy jest homozygotami, a część heterozygotami, a po dwóch rodzicach o kręconym włosie mogą urodzić się kocięta z prostymi włosami! (Patrz Podstawy kociej genetyki)Aby było jeszcze ciekawiej, niektóre z kociąt o prostych włosach w ciągu kilku dni łysieją, by porosnąć od nowa, ale już futrem kręconym. I oczywiście są maluchy, które przychodzą na świat łyse – podobnie, jak ich pierwszy przodek.

Wygląd i charakter laPerm


Futro laPerm odstaje od ciała, jest sprężyste, ale lekkie i zwiewne – wystarczy ponoć delikatnie dmuchnąć, by się rozdzielało. Jak już wspomniałem, może być długie lub krótkie. U kotów długowłosych włosy są bardziej miękkie niż u przedstawicieli krótkowłosej odmiany. Dopuszczalne są wszystkie odmiany barwne.

Podejrzewam, że rasa ta nie jest jeszcze w pełni ukształtowana a jej przedstawiciele mogą nieco różnić się od siebie wyglądem. Ale biorąc pod uwagę to, że jest bardzo młoda i fakt, że przez długi czas krzyżowano ją z innymi rasami i kotami nierasowymi, nie powinno to nikogo dziwić.

Co do charakteru i zachowania to – jeśli wierzyć tekstom źródłowym – koty laPerm są po prostu cudowne. Niesłychanie lgną do ludzi. Uwielbiają towarzyszyć swoim opiekunom we wszystkich pracach domowych, zawsze starają się być blisko nich i z upodobaniem układają się na ich kolanach. Czytałem, że są bardzo sprawne fizycznie i skore do zabawy. Są też znakomitymi łowcami.

Nie znalazłem żadnych informacji na temat ich zdrowia, mniemam jednak, że laPerm nie należą do chorowitych. Jako potomkowie zwykłych kotów farmowych, które w dużym stopniu musiały dawać sobie radę samemu, nie powinny być chyba zbyt delikatne. Choć oczywiście mogę się mylić.


Sklep Telekarma

Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia