s

środa, 4 lutego 2015

Jak pozbyć się łupieżu u kota?

Jak pozbyć się łupieżu u kota?

Łupież to nic innego, jak nadmiernie złuszczające się komórki naskórka. Takie złuszczanie samo w sobie jest czymś zupełnie normalnym i jest częścią procesu regeneracji naskórka, w którym stare komórki zastępowane są przez młode. Problem pojawia się wówczas, gdy owo łuszczenie się jest zbyt intensywne, a kot wygląda jak obsypany mąką.

Najczęstsze przyczyny łupieżu u kotów i związane z nimi środki zaradcze


Co zrobić, gdy nasz kot ma łupież? To zależy, jakie są jego przyczyny. Te zaś mogą być różne. Niektóre na tyle poważne, że wymagają konsultacji z lekarzem weterynarii.

Stres

Nagle pojawiający się łupież, któremu towarzyszy wypadanie włosów jest często spotykaną u naszych futrzaków reakcją na sytuacje stresowe. Nieraz miałem możliwość obserwowania tego zjawiska na wystawach kotów. Prawdziwe przekleństwo wszystkich wystawców, którzy tyle energii wkładają w to, by ich zwierzaki pięknie wyglądały.

Łupież spowodowany stresem znika, gdy tylko przestanie istnieć przyczyna stresu. Wszystkie te „załupieżone” na wystawach futrzaki, po powrocie do domu od razu odzyskują urodę.

Niewłaściwa dieta

Nadmierne złuszczanie się naskórka może być spowodowane złą dietą, w której brak ważnych dla zdrowia skóry i włosów składników, np. kwasów omega-3. W takim przypadku procesy regeneracji naskórka zostają zaburzone, co objawia się między innymi łupieżem i wypadaniem włosów.

Jeśli więc zauważymy łupież u naszego futrzaka, przyjrzyjmy się dokładnie jego diecie. Czy aby na pewno otrzymuje wszystkie składniki odżywcze? A może karma jest dobra, tylko zwierzak źle ją przyswaja? Czasami tak bywa. Nie zaszkodzi również skonsultować się z wetem – może będzie trzeba podawać sierściuchowi odpowiednie suplementy?

Alergia pokarmowa

Pozostając w temacie pożywienia. Wśród przyczyn łupieżu u kotów wymienia się również alergię pokarmową. Najczęściej jest ona związana z nietolerancją białka zbożowego i białka drobiowego. Największym problemem są zboża, ponieważ kocie organizm całkowicie nie jest przystosowany do ich przyswajania.

Powinniśmy sprawdzić skład karmy, którą podajemy naszemu kotu. Jeśli zawiera jakieś alergeny, trzeba będzie ją zmienić. Uważam, że konieczna jest wizyta u weterynarza, który stwierdzi, czy na pewno mamy do czynienia z alergią.

↓ HIPOALERGICZNA KARMA DLA KOTA ↓ Pasożyty

Przyczyną łupieżu u kotów mogą być także pasożyty skóry. Prócz najczęściej występujących pcheł, nasze futrzaki atakowane są jeszcze przez wszy, wszoły, nużeńce, świerzbowce, roztocza, pasożytnicze grzyby, itd.

Pchły, wszy i wszoły łatwo zlikwidować przy pomocy powszechnie stosowanych preparatów, które dostępne są w sklepach zoologicznych. Najczęściej używane są środki typu spot-on, czyli kropelki aplikowane na skórę. W przypadku innych pasożytów nie obędzie się bez pomocy odpowiednich leków, które przepisze nam lekarz weterynarii.

↓ ŚRODKI PRZECIWPASOŻYTNICZE DLA KOTA ↓Odwodnienie

Problemy ze skórą, objawiające się nadmiernym złuszczaniem naskórka, mogą być spowodowane odwodnieniem organizmu. Ono zaś jest efektem takich problemów zdrowotnych, jak biegunka, wymioty, które z kolei mogą towarzyszyć innym chorobom.

W takich przypadkach trzeba zidentyfikować chorobę i poddać kota leczeniu. Musimy też zadbać o to, by zwierzak przyjmował odpowiednią ilość płynów.

Nieodpowiednie kosmetyki do pielęgnacji futra

Problemy ze skórą u naszego kota mogą pojawić się także wówczas, gdy używamy nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji futra. Złej jakości lub nie przeznaczone dla kotów szampony, odżywki i inne preparaty niekorzystnie wpływają na pH skóry, wysuszają ją i powodują alergie.

Jeśli więc zauważymy, że nasz zwierzak ma łupież, koniecznie sprawdźmy, czy jego przyczyną nie jest źle dobrany szampon lub inne kosmetyki.

Reasumując, by problem łupieżu nie dotyczył naszego kota, powinniśmy:

  1. podawać mu dobrej jakości, odpowiednio zbilansowany pokarm,
  2. dbać, by zawsze miał dostęp do czystej, świeżej wody,
  3. kontrolować jego stan zdrowia,
  4. sprawdzać, czy nie ma pcheł i innych pasożytów skóry, a jeśli wychodzi na dwór regularnie stosować odpowiednie preparaty przeciwpasożytnicze,
  5. do pielęgnacji futra używać wyłącznie dobrej jakości kosmetyków przeznaczonych dla kotów,
  6. regularnie szczotkować futro przy pomocy odpowiednich szczotek lub grzebieni, co poprawi kondycję skóry,
  7. i oczywiście w miarę możliwości unikać sytuacji, które są dla niego stresujące.
↓ SZAMPONY DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma

Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia