s

wtorek, 23 grudnia 2014

Czego możemy nauczyć się od naszych kotów?

Czego możemy nauczyć się od naszych kotów?

Koty to naprawdę wspaniałe zwierzaki, o licznych przymiotach charakteru. To, co zarzucają im koci wrogowie nijak się ma do rzeczywistości. Myślę, że wiele możemy się od naszych futrzaków nauczyć i z pewnością wyszłoby to na naszą korzyść.

Cierpliwości


Koty mają nieskończone wręcz pokłady cierpliwości. Wynika to zapewne głównie z ich technik łowieckich. Nie gonią one swej ofiary, ale polują z zasadzki. Muszą się zaczaić i niepostrzeżenie podkraść na odpowiednią odległość. Ujawnią się zbyt wcześnie i z polowania nici. Muszą być cierpliwe, a ta cierpliwość przekłada się na inne dziedziny ich życia. Jakże często nam jej brakuje!

Życia bez pośpiechu


Wydaję się, że koty nigdy się nie śpieszą. Idą przez życie spokojnym krokiem. Niektórzy twierdzą, że to dlatego, iż są leniwe, ale to nie prawda. Po prostu nasze zwierzaki nie lubią bez potrzeby tracić energii, która jest im potrzebna do naprawdę ważnych celów. Jak to mówią „pośpiech wskazany jest tylko przy łapaniu much”, czyli w kocim przypadku przy chwytaniu zdobyczy, walce lub ucieczce. Ludzie natomiast wszędzie gdzieś się śpieszą. I po co? Tylko stres i choroby z tego!

Uporu w dążeniu do celu


Jak kot postanowi sobie, że coś zrobi, to zrobi to choćby nie wiem co! Takie z nich uparte stworzenia. Są tacy, co twierdzą, że to wcale nie jest dobra cecha, bycie upartym jak przysłowiowy osioł. Ja jednak sądzę, że o wiele więcej człek by w życiu osiągnął, gdyby uparcie dążył do celu i był bardziej konsekwentny w działaniu.

Pewności siebie


Obserwując zachowanie kotów, trudno chyba oprzeć się wrażeniu, ze zwierzęta te są świadome swojej wartości, prawda? One raczej nie miewają kompleksów, jak to się zdarza ludziom. Wielu z nas brakuje tej pewności siebie, która tak ułatwia życie i pozwala wiele osiągnąć.

Odwagi, ale i ostrożności


Wyjątki się oczywiście zdarzają, ale większość kotów to bardzo odważne stworzenia. Potrafią stanąć do walki z dużo silniejszym przeciwnikiem. Jeśli już nie mają innego wyjścia. Nasze futrzaki są bowiem także bardzo ostrożne i rozważne. Nie należy tego mylić z tchórzostwem!

Radości z życia


Koty potrafią czerpać z życia wiele radości. Nie zaprzątają sobie głowy wielkimi problemami, często wydumanymi. Niewiele im potrzeba do szczęścia: dach nad głową, pełna miska,  pieszczoty kochającego opiekuna i futrzana myszka do zabawy. No dobra, myślą jeszcze o takich sprawach, jak rozmnażanie, polowanie czy obrona terytorium, ale tylko wtedy, gdy jest to konieczne (dotyczy to głównie nie wykastrowanych kotów wolno żyjących).

Bezwarunkowej miłości i wierności


Gdy już zdobędziemy zaufanie naszego kota. Gdy obdarzy nas on swoim uczuciem, to będzie to miłość bezwarunkowa i do grobowej deski. Dla naszego futrzaka nie ważne jest to, ile zarabiamy, czy jesteśmy ładni, itd. Dla niego liczy się tylko to, że po prostu jesteśmy.

Pewnie nie wymieniłem wszystkiego, czego możemy się od naszych kocich przyjaciół nauczyć – tylko to, co najważniejsze. A może Wy coś jeszcze dodacie do tej listy?Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia