s

poniedziałek, 20 stycznia 2014

Dziedziczenie umaszczenia burmskiego u kotów

Dziedziczenie umaszczenia burmskiego u kotów

Barwa futerka kotów burmskich zaliczana jest do grupy umaszczeń colorpoint, które charakteryzują się jaśniejszym korpusem i ciemniejszymi znaczeniami na pyszczku, uszach, łapkach i ogonie. Wiecie, jak wyglądają koty syjamskie, prawda? Umaszczenie burmskie jest bardzo podobne, ale u burm kontrast między barwą tułowia a znaczeniami jest znacznie mniejszy niż u syjamów. Mechanizm dziedziczenia jest natomiast taki sam, jak umaszczenia syjamskiego.

Kojarzenie dwóch kotów o umaszczeniu burmskim


Tak, jak dzieci kotów syjamskich mogą mieć tylko umaszczenie syjamskie, tak samo więc dzieci kotów o burmskim futerku mogą mieć wyłącznie umaszczenie burmskie. Nie może być inaczej, skoro koty burmskie mają genotyp cbcb, ponieważ allel cb jest recesywny.

Dziedziczenie umaszczenia burmskiego u kotów

 

Kojarzenie kota o nie-burmskim umaszczeniu z kotem o burmskim umaszczeniu


Koty o umaszczeniu burmskim mają zawsze genotyp cbcb, natomiast te o nie-burmskim umaszczeniu mogą albo być nosicielami allelu cb albo nie być.

Zacznijmy od przypadku, w którym jedno z rodziców ma umaszczenie burmskie, a drugie nie ma i nie jest jego nosicielem, czyli kojarzeniem kota o genotypie cbcb z kotem o genotypie CC.

Domyślacie się zapewne, że efekt takiego kojarzenia może być tylko jeden: żadne z kociąt nie będzie miało umaszczenia burmskiego.

Dziedziczenie umaszczenia burmskiego u kotów

A gdy skojarzmy ze sobą kota, który jest nosicielem umaszczenia bumskiego z kotem o umaszczeniu burmskim, czyli kotów o genotypach Ccb i cbcb? Jak widać na poniższym obrazku, statystycznie połowa kociąt będzie miała genotyp Ccb a połowa cbcb. Czyli statystycznie połowa kociąt będzie miała umaszczenie burmskie, połowa zaś nie, ale będzie nosicielami tego umaszczenia.

Dziedziczenie umaszczenia burmskiego u kotów

 

Kojarzenie dwóch kotów o nie-burmskim umaszczeniu, ale nosicieli burmskiego umaszczenia


Na koniec rozważmy jeszcze przypadek, w którym kojarzymy ze sobą koty o genotypach Ccb. To zwierzęta, które nie mają umaszczenia burmskiego, ale są jego nosicielami. Jakich kociąt możemy się spodziewać? Spójrzmy na poniższy rysunek.

Dziedziczenie umaszczenia burmskiego u kotów

Jak widzimy, statystycznie na cztery kociaki, jeden nie będzie umaszczenia burmskiego ani nie będzie jego nosicielem (genotyp CC), dwa również nie będą go miały, ale będą jego nosicielami (genotyp Ccb), jeden zaś urodzi się z burmskim umaszczeniem (genotyp cbcb).

Zdjęcie: Fotolia.com
Schematy: Jacek P. Narożniak 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia