s

piątek, 5 lipca 2013

Kot somalijski

Kot somalijski

Z kotami somalijskimi zetknąłem się po raz pierwszy w 1995 na wystawie w Baden Baden. Oczywiście wiedziałem, że taka rasa istnieje, jednak na wcześniejszych wystawach, na których bywałem, jakoś nie dane było mi ich zobaczyć. A tu nagle są, i to w dużej ilości – sporo ich bowiem tam się pojawiło. I były piękne! Jeszcze piękniejsze od swoich kuzynów kotów abisyńskich. Choć trochę rozrabiały podczas oceny, ale moim zdaniem dodawało im to tylko uroku.

Być może będziecie zaskoczeni faktem, że somalijczyki w klasyfikacji Fife zaliczane są do grupy kotów krótkowłosych. A przecież mają długie futro! Sprzeczność jakaś? Być może, jednak koty somalijskie są siostrzaną rasą abisyńczyków – różnią się wyłącznie długością futra – i zostały zarejestrowane później od nich, dlatego Fife umieściła te koty w trzeciej grupie, a nie w drugiej.

Koty somalijskie wywodzą się od kotów abisyńskich.


Do dziś nie wiadomo jednak skąd u abisyńczyków wziął się gen odpowiedzialny za długi włos. Jedni felinolodzy twierdzą, że powstał w wyniku spontanicznej mutacji, inni, że dzięki kojarzeniom z kotami długowłosymi. Tak czy inaczej, w miotach kotów abisyńskich od dawna pojawiały się długowłose kocięta.

Początkowo nazywano takie futrzaki kotami abisyńskimi długowłosymi. W latach 70 ubiegłego wieku amerykańska hodowczyni Evelin Mague zaproponowała, by stworzyć nową rasę o nazwie koty somalijskie. Co prawda futrzaki te z Somalią niewiele mają wspólnego, ale w ten sposób pragnęła podkreślić ich pokrewieństwo z kotami abisyńskimi. Fife uznało nową rasę w 1982 roku.

Koty somalijskie są inteligentne i niezwykle ruchliwe.


Podobnie, jak ich abisyńscy kuzyni wręcz kipią energią. Muszą zajrzeć w każdą dziurę i wszystko zbadać. Zaskakują pomysłowością i umiejętnością rozwiązywania problemów. Gdy masz somalijczyka musisz go dobrze pilnować, ponieważ skorzystają z każdej nadarzającej się okazji, by wymknąć się z domu. To koty, które bardzo przywiązują się do opiekuna i nie lubią być samotne. Dobrze dogadują się z dziećmi i z innymi kotami o podobnym temperamencie.

Pielęgnacja kotów somalijskich nie jest trudna.


Trzeba je czesać raz w tygodniu niezbyt gęstym grzebykiem lub szczotką (robimy to częściej w okresie linienia). Od czasu do czasu kąpiemy w dobrej jakości szamponie dla kotów. Oczywiście regularnie przycinamy pazurki.

U kotów somalijskich uznane są wszystkie odmiany barwne, które występują u kotów abisyńskich:


 1. dziko umaszczony
 2. niebieski
 3. sorrel
 4. płowy
 5. czarny srebrzysty
 6. niebieski srebrzysty
 7. sorrel srebrzysty
 8. płowy srebrzysty

Podobnie jak u abisyńczyków, typową cechą umaszczenia kotów somalijskich jest ticking.

Zdjęcie: Fotolia.com

1 komentarz:

 1. Ja mam pluszaka Somalijczyka, ale z białym... to byłby na pewno kokor futra nie uznane przez Fife, ale może przez inne organizacje...

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia