s

środa, 14 grudnia 2022

Domki dla kotów

Domki dla kotów mogą być różnego rodzaju, ale ich podstawowa funkcja jest niezmienna: mają dawać schronienie, być przytulnym kącikiem do spania, odpoczynku albo schowania się przed całym światem, jeśli mruczek akurat ma na to ochotę. 

Domki mogą być rodzajem pluszowej budy, która spełnia funkcję domowego legowiska, mogą być to akcesoria przydatne w ogrodzie albo na balkonie (wówczas mogą być zarówno materiałowe, ale z odpowiednio wzmocnionym dołem, aby nie dostawała się do nich wilgoć i chłód, jak również drewniane i wygodnie wyścielone w środku czymś miękkim i ciepłym), w końcu domki buduje się i wystawia także dla mruczków bezdomnych, które zwłaszcza w okresie zimowym bardzo potrzebują ciepłego kąta, aby przetrwać fatalną pogodę i silne mrozy. Domek dla kota – bez względu na to, o jaki rodzaj chodzi – musi być wygodny, bezpieczny i praktyczny. Są pasjonaci, którzy sami takie domki budują, jeśli nie mamy jednak takich umiejętności, zdecydowanie warto kupić domek gotowy, który będzie miał wszystko, czego pupilowi potrzeba. Zapraszamy do sklepów Kakadu, oferujemy szeroki wybór tego typu produktów.

Legowisko dla kota

Wiele mruczków bardzo lubi wciskać się w ciasne kąty, gdzie jest zacisznie i nikt ich nie może zobaczyć, one natomiast mają możliwość obserwowania całego domu. Jeśli nasz zwierzak ma podobnie, warto mu sprawić legowisko, które właśnie takie się okaże: zaciszne, z możliwością ukrycia się, ale równocześnie dające szansę na podglądanie domowników.

Wśród zabudowanych legowisk hitem są właśnie różnego rodzaju domki, które często określa się też jako pluszowe budy – nie bez powodu, bo właśnie tak wyglądają. Domki dla kotów tego typu są zazwyczaj wykonane z miękkiego pluszu albo polaru, podłoga natomiast jest wzmocniona specjalną folią, aby nasz zwierzak miał ciepło od podłogi. Jeśli podłoga jest też odporna na wodę (wiele modeli ma takie wyposażenie), budka staje się niezwykle praktyczna i można ją również wystawić do ogrodu albo zabrać ze sobą na wycieczkę lub piknik.

W okresie zimowym można dodatkowo ocieplić wnętrze domku polarowym kocem albo mięciutką poduszką. Jest spora szansa, że nasz mruczek będzie tam również przechowywał swoje zabawki. Lepiej jednak nie wkładać tam jedzenia, bo wszystko zacznie się kleić i brzydko pachnieć. Jeżeli zwierzakowi zależy, aby jeść w pobliżu pluszowej budki, po prostu postawmy miskę obok legowiska, w bezpiecznej odległości od pluszowych ścian.

Budki mają to do siebie, że można w nich spać, bawić się, odpoczywać albo urządzić sobie polowanie. To rodzaj zacisznej jamy, która należy tylko do mruczka i nie należy tam na siłę zaglądać ani wsadzać ręki bez uprzedzenia. Niektóre zwierzaki wolą, aby zawsze stała w jednym miejscu, inne z kolei docenią fakt, że wystawiamy im legowisko do ogrodu albo przenosimy do innego pomieszczenia, kiedy dzieje się tam akurat coś ciekawego. To już zależy od charakteru zwierzaka.

Ważne jest, aby budkę dopasować do kocich wymiarów, bo pupilowi ma być w niej wygodnie i musi mieć możliwość swobodnego poruszania się po wnętrzu.

Legowiska dla kota ↓

Rodzaje domków dla kota

Pluszowy domek typu buda dla mruczka może wyglądać standardowo, czyli jak typowa budka z małym wejściem, ale możemy też zaszaleć i zdecydować się na coś ekstra. Większość mruczków na pewno doceni model All inclusive.

Co mamy do wyboru? Naprawdę wiele. Rynek kocich legowisk jest bardzo rozbudowany. Możemy na przykład zdecydować się na domek piętrowy, który spełni jednocześnie funkcję legowiska i wieży widokowej. Koty uwielbiają patrzeć na świat z góry, więc z pewności będą miały dużo frajdy z takiego akcesorium. A jeśli mamy więcej niż jednego pupila, możemy zdecydować się na odpowiednio duży domek z kilkoma wejściami albo nawet z kilkoma segmentami, dzięki czemu każdy futrzak dostanie własne „mieszkanie”.

Wśród modeli domków dostępnych na rynku są też takie, które łączą legowisko z placem zabaw. Oprócz przytulnego wnętrza taki produkt ma drabinki, pochylnie, wiszące kulki do zabawy, a nieraz także drapak. Zdarza się też tak, że produkt jest przede wszystkim drapakiem (może mieć nawet kilka poziomów), a do tego ma zaaranżowane przytulne legowisko. Na rynku dostępne są też specjalne wieże, które mają wiele otworów i poziomów do zabawy, więc zadowolą całą kocią rodzinę albo gromadkę. Niektóre z takich konstrukcji to właściwie kocie zamki!

Mamy też do wyboru bogactwo form. Nie musimy wybierać tradycyjnego domku z dachem, może to być legowisko bardziej kuliste, kwadratowe, podłużne, na nóżkach niczym taboret albo z dużym otworem w środku. Popularne są legowisko przypominające paszczę jakiegoś zwierzaka, do której mruczek „wchodzi” – na przykład rekina albo krokodyla. Wówczas dobrą zabawę ma i zwierzak, i jego właściciel.

Domki dla kotów są zrobione z różnych materiałów. Mogą być pluszowe, nylonowe, wiklinowe, ze sporym dodatkiem elementów drewnianych czy nawet zrobionych z tworzyw sztucznych. Ważne jest, aby konstrukcja była stabilna, wnętrze wygodne, a całość bezpieczna. Zawsze dobierajmy domek do kocich rozmiarów – mruczek musi swobodnie przechodzić przez otwór, mieć możliwość wyprostowania się i obrócenia wewnątrz, a także bez problemu zmieścić się na platformach, drabinkach czy pochylniach.

Domki dla bezdomnych kotów

Domki-budki dla bezdomnych kotów są im bardzo potrzebne, zwłaszcza zimą, kiedy potrzebny jest ciepły i zaciszny kąt. Warto sprawić radość podwórkowym mruczkom i sprezentować im takie lokum.

Jaki powinie być taki domek? Przede wszystkim musi być odporny na wilgoć, więc w tym wypadku zapomnijmy o pluszowych budkach. W warunkach zewnętrznych najlepiej sprawdza się drewno. Oczywiście ono także może namoknąć, ale jeśli odpowiednio ocieplimy wnętrze i postawimy budkę w zacisznym miejscu, wszystko będzie jak należy. Można także zrobić lub wybrać model pokryty warstwą zabezpieczającej przed wilgocią farby czy lakieru. Można też okryć dach folią i ją zamocować.

Czym ocieplamy wnętrze budki? Choć nie wygląda za pięknie, doskonale sprawdza się słoma, która trzyma ciepło i chłonie wilgoć. Sprawdza się też styropian. Jeśli chcemy, aby warunki wyglądały na mniej spartańskie, możemy głębiej do wnętrza włożyć także jakiś ciepły kocyk. Warto co jakiś czas kontrolować stan wyściółki wewnątrz domku i ją wymieniać. Mruczki na pewno będą nam za to ogromnie wdzięczne.

Postawienie bezdomnym pupilom budek to piękny gest, bo przecież same nie dadzą rady w ten sposób o siebie zadbać. Dogrzewanie się w piwnicznych okienkach albo pod samochodami bywa bardzo niebezpieczne i do tego mało komfortowe, domek natomiast jest wygodny i typowo koci. Warto wystawić odpowiednio dużo domków, aby futrzaki z danej okolicy nie biły się o lokum i mogły sobie wybrać, który najbardziej im pasuje. W okresie zimowym warto połączyć kontrolę domków z dożywianiem mruczków, pamiętajmy jednak, że jeśli zdecydujemy się na pomoc zwierzakom, musimy to robić regularnie, ponieważ będą na nas czekały i nie możemy sprawić im zawodu.


Autorka: Magdalena Dolata


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia