s

piątek, 22 października 2021

Choroby skóry u kotów. Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?


Niestety choroby skóry u kotów wcale nie należą do rzadkości. Do niepokojących objawów można zaliczyć nadmierne wypadanie sierści, wyłysienia, świąd oraz wszelkie zmiany skórne. Kiedy należy udać się do weterynarza i jakie choroby skóry u kotów występują najczęściej?

Objawy chorób skóry u kotów

Choroby dermatologiczne u kotów mogą mieć różne przyczyny, ale ich objawy zwykle są dość podobne. Większości schorzeń skóry towarzyszy, na przykład uporczywy świąd. Zwierzak zaczyna więc często i intensywnie się drapać lub wylizywać dotknięte chorobą miejsca. Jeśli swędzenie jest wyjątkowo silne, kot może nawet wygryzać swoją sierść, doprowadzając do miejscowych wyłysień. W takiej sytuacji należy czym prędzej zabrać pupila do lecznicy.

Innymi symptomami, które powinny zwrócić naszą uwagę są zmiany w wyglądzie sierści kota. Jeżeli niegdyś miękkie i gładkie futerko staje się matowe, łamliwe albo widocznie przerzedzone, to również warto pomyśleć o wizycie u weterynarza. Niepokojące są również wszelkie zmiany skórne, takie jak ranki, wrzody, pęcherze, strupy i krosty. O jakich chorobach mogą świadczyć podobne objawy?

↓ WITAMINY DLA KOTÓW  ↓


Najczęstsze choroby skóry u kotów

Wszystkie niepokojące objawy i zmiany w zachowaniu kota, powinny skłonić nas do wizyty u weterynarza. Konieczne będą dokładne badania, by zdiagnozować schorzenie, odpowiedzialne za stan pupila. Do najczęstszych chorób skóry u kotów zaliczamy:

1. Grzybica skóry

Grzybica skóry może występować pod różnymi postaciami, jednak najczęstszą z nich jest dermatofitoza. Schorzenie to jest niezwykle zaraźliwe – wystarczy kontakt z innym chorym zwierzakiem lub zakażonym środowiskiem, by mruczek złapał odpowiedzialne za nią grzyby.

Największą skłonność do zachorowań mają koty starsze, bardzo młode lub chore. Do objawów należą świąd, wyłysienia, łojotok oraz zmiany skórne w postaci grudek i strupów. Leczenie jest długotrwałe i dość trudne, polega głównie na podawaniu leków wspomagających odporność oraz środków przeciwgrzybicznych.

2. Bakteryjne zapalenie skóry

Do chorób skóry wywoływanych przez bakterie zaliczamy ropne urazowe zapalenie skóry, zapalenie mieszków włosowych oraz głębokie ropne zapalenie skóry. Tę grupę schorzeń wywołują bakterie, które przedostały się do organizmu pupila, na przykład za sprawą ugryzienia pchły, innego zwierzęcia lub poprzez uraz czy nadwrażliwość.

Objawy są różne, w zależności od przyczyny choroby. Zaliczamy do nich silny świąd, strupy i zaczerwienienia na skórze oraz guzy wypełnione ropną wydzieliną. Jeśli stan zapalny się rozwinie, może pojawić się także gorączka oraz obrzęk węzłów chłonnych. Kuracja polega na podawaniu antybiotyków.

3. Alergie kontaktowe i pokarmowe

Alergie są dość częstym schorzeniem pośród kotów. Przeważnie spotyka się mruczki z alergią pokarmową, to znaczy wywołaną przez jeden ze składników diety. W tym przypadku do objawów należą zmiany skórne i świąd, ale często pojawiają się też dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak wymioty czy biegunka.

Wiele kotów cierpi także z powodu alergii kontaktowej, wywołanej przez kontakt z alergenem. Może być nim roślina, środek leczniczy, proszek do prania czy bakterie. Silnym alergenem jest także ślina pcheł, wywołująca tak zwane alergiczne pchle zapalenie skóry, czyli APZS. Kot uczulony na ślinę pchły odczuwa silny świąd, na jego ciele pojawiają się miejscowe wyłysienia oraz zmiany na skórze w postaci niewielkich strupków i grudek.

4. Choroby skóry wywoływane przez pasożyty

Niestety nie tylko pchły mogą wywoływać poważne dolegliwości skórne u kotów. Za wiele schorzeń odpowiadają także inne pasożyty zewnętrzne, głównie wszy, kleszcze i świerzbowce. Do objawów w przypadku wszawicy i świerzbu zaliczamy przede wszystkim silny, uporczywy świąd. Często pojawiają się także rany i strupy, sierść staje się matowa, łamliwa i nadmiernie wypada. Leczenie wymaga stosowania preparatów przeciwpasożytniczych, więc niezbędna jest konsultacja z weterynarzem.


Autorka: Angelika Podgajna

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia