s

wtorek, 11 sierpnia 2020

Czy zwierzęta mogą się nudzić?


Czy zwierzęta mogą się nudzić?

Czy domowe zwierzęta mogą się nudzić? Oczywiście, że tak. Wiele wskazuje na to, że nasi czworonożni pupile pozbawieni towarzystwa oraz odpowiedniej dawki aktywności fizycznej i umysłowej, zaczynają z czasem odczuwać nudę. Brzmi niegroźnie, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że monotonne środowisko oraz chroniczna nuda poważnie odbijają się na kondycji i samopoczuciu naszych ulubieńców.Dlaczego zwierzęta się nudzą?


W przeciwieństwie do swoich dzikich krewnych, którzy czas w ciągu dnia wypełniają polowaniem, walką o terytorium, budową schronień czy zalotami, domowe zwierzaki nie mają zbyt wiele do roboty. Plan ich dnia rzadko kiedy bywa napięty, a w otoczeniu brak bodźców, które pozwalałyby realizować naturalne potrzeby i instynkty. Brak zajęcia, monotonna przestrzeń życiowa, samotność i brak towarzystwa, a nawet mało urozmaicona dieta to często ignorowane przez nas czynniki, które z czasem zaczynają odbijać się na samopoczuciu naszych podopiecznych. Pod ich wpływem zwierzaki, takie jak psy, koty, papugi czy gryzonie zaczynają odczuwać nudę, która z kolei może przyczynić się do rozwoju wielu poważnych zaburzeń behawioralnych. Dlaczego tak się dzieje?

Jak rozpoznać, że nasz pupil się nudzi?


Większość problemów behawioralnych, z jakimi borykają się domowe zwierzaki to wynik zwykłej nudy oraz braku zajęcia. Trzeba zdawać sobie sprawę, że czworonogom zamkniętym w czterech ścianach, na małym podwórku czy w niewielkiej klatce bardzo dokucza bezczynność. Brak odpowiedniej stymulacji oraz możliwości realizowania swych naturalnych potrzeb wywołuje frustrację i nerwowość, które to z czasem odbijają się na samopoczuciu i kondycji psychicznej pupila.

Każde zwierzę reaguje na nudę trochę inaczej. Niektóre psy chcąc zwrócić na siebie uwagę właściciela, zaczynają niszczyć domowe sprzęty lub gryźć buty. Inne osobniki stają nadpobudliwe, a nawet agresywne wobec domowników, jedzą zbyt duże porcje karmy lub w zaborczy sposób pilnują miski oraz zabawek. Koty w obliczu nudy mogą zacząć załatwiać się poza kuwetą, drapać meble oraz niszczyć dywany. Warto wspomnieć, że w skrajnych sytuacji zwierzaki przenoszą frustrację na siebie. Psy na przykład wygryzają swą sierść z łap i ogona, a papugi wyrywają sobie pióra ze skrzydeł.

Sposoby na nudę u zwierząt domowych


Jak widać, skutki nudy u zwierząt mogą być dosyć poważnie, więc w żadnym wypadku nie należy ich lekceważyć. Jeśli zauważymy coś niepokojącego w zachowaniu czworonoga, zastanówmy się nad koniecznymi zmianami w jego otoczeniu. Przede wszystkim zadbajmy o to, by pupil każdego dnia otrzymał należytą porcję ruchu oraz zabawy, najlepiej takiej, która pozwoli mu w jakiś sposób realizować swoje naturalne potrzeby i instynkty. O co chodzi?

W przypadku kota może to być zabawa imitująca polowanie, czyli pogoń za pluszową myszą, wędką czy umykającym światełkiem lasera. Dla psa zbawienna okaże się aktywność na świeżym powietrzu, więc zadbajmy o to, by każdego dnia obyć z nim przynajmniej jeden dłuższy spacer, połączony z rzucaniem piłki lub frisbee. To samo dotyczy mniejszych zwierząt, takich jak ptaki, gryzonie oraz króliki. Ich mieszkaniem jest klatka, ale zdecydowanie nie powinny przebywać w niej przez cały czas. Każdego dnia na kilka godzin warto zorganizować im wybieg z kilkoma atrakcjami. W przypadku gryzoni mogą to być zabawy z torem przeszkód i ukrytymi smakołykami, papugi z kolei docenią lot po zabezpieczonym pokoju lub wolierze, zabawę z opiekunem oraz naukę nowych sztuczek. Dzięki takim aktywnością zwierzak spożytkuje nagromadzoną w ciągu dnia energię, a jego mózg otrzyma bodźce, dzięki którym będzie mógł funkcjonować prawidłowo.

Zabawki na nudę dla zwierząt


Jeśli chcemy, by nasz pupil cieszył się dobrym samopoczuciem i kondycją psychiczną, zadbajmy także o jego otoczenie. Im bardziej będzie ono urozmaicone i ciekawsze, tym więcej będzie w nim bodźców stymulujących zwierzaka do aktywności. Jak o to zadbać?

Wielu opiekunów bagatelizuje rolę, jaką w życiu czworonogów pełnią zabawki, ale to właśnie one stanowią najlepszą receptę na nudę. Każdy zwierzak powinien mieć do dyspozycji przynajmniej kilka różnych zabawek, tak aby zawsze mógł znaleźć sobie zajęcie, nawet wtedy, gdy zostaje w domu sam. Idealne dla kotów będą wspomniane już zabawki imitujące zwierzynę na polowaniu, a więc wędki z piórkami oraz piszczące myszy. Psy z kolei pokochają piłki, szarpaki i gryzaki. Ciekawym pomysłem są także różnego rodzaju zabawki interaktywne, takie jak kule smakule, maty węchowe czy zabawki edukacyjne. Wszystkie one działają bardzo podobnie – zmuszają zwierzaka do wysiłku umysłowego, rozwiązywania problemów oraz wykorzystywania swoich zmysłów do tego, by otrzymać nagrodę w postaci przysmaków. Takie akcesoria potrafią zapewnić zwierzakowi rozrywkę na wiele godzin i skutecznie przegnać widmo nudy.

↓ ZABAWKI DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © Kesterhu - istockphoto.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia