s

piątek, 17 lipca 2020

Co robić, gdy kot boi się burzy?

Co robić, gdy kot boi się burzy?

Burze potrafią poważnie zmącić koci spokój. Gwałtowne zjawiska pogodowe, którym towarzyszą grzmoty i błyskawice, są dla wrażliwych mruczków wyjątkowo niepokojące. Co robić, gdy kot boi się burzy? Jak sprawić, by letnie dni nie były dla futrzaka utrapieniem?Reaguj na sygnały lęku przed burzą u kota


Koty są z natury dość ostrożnymi zwierzętami. Nic więc dziwnego, że głośne dźwięki, takie jak grzmoty, są dla nich alarmujące i niejednokrotnie wywołują reakcję obronną. Lęk przed burzą u kotów najczęściej jest formą fobii dźwiękowej. U jej podłoża leżą zwykle traumatyczne doświadczenia z przeszłości lub brak wczesnych doświadczeń związanych z ekspozycją na głośne dźwięki. Strach przed burzą na ogół wykazują koty lękliwe, które silnie przeżywają wszelkie zmiany zachodzące w otoczeniu. Powrót do równowagi emocjonalnej po stresującym zdarzeniu zajmuje im sporo czasu. Stąd tak ważne jest, by nie lekceważyć nigdy subtelnych sygnałów, jakie świadczą o lęku u mruczka. Kot, który boi się burzy, może zacząć intensywnie miauczeć, ślinić się, dyszeć, poszukiwać kontaktu z opiekunem lub ustronnego schronienia. Jego źrenice stają się rozszerzone, poduszeczki łapek mokre, a puls przyspieszony. Jeśli zauważymy tego typu objawy u pupila, powinniśmy niezwłocznie podjąć działania, które ułatwią mu przetrwanie burzy.

Nie wypuszczaj kota na zewnątrz przed burzą


Kot, który boi się burzy, nie powinien w czasie wyładowań atmosferycznych przebywać poza domem. Mogłoby to znacząco spotęgować jego strach. Jeśli widzimy, że na niebie zbierają się ciemne chmury, nie wypuszczajmy mruczka na zewnątrz. Jeżeli nasz pupil korzysta akurat z uroków spacerów, poszukajmy go lub spróbujmy przywołać do domu. W ten sposób możemy oszczędzić mu sporo stresu.


Zapewnij kotu bezpieczne schronienie w czasie burzy


Jedną z kocich strategii radzenia sobie ze strachem jest ukrywanie się. Mruczki starają się odizolować od niepokojących bodźców. Jeśli nasz kot boi się burzy, powinniśmy zaoferować mu ustronną kryjówkę, która da mu poczucie bezpieczeństwa. Doskonałym kocim azylem może być osłonięte legowisko w formie budki. Dobrym pomysłem jest też umieszczenie posłania futrzaka w szafie. Pamiętajmy, by zapewnić zwierzakowi swobodny dostęp do kryjówki. Jeżeli jednak nasz mruczący podopieczny woli w czasie burzy schować się pod łóżkiem czy za meblami, nie zabraniajmy mu tego.

Odizoluj kota od niepokojących bodźców


By ułatwić kotu przetrwanie burzy, warto odizolować go od niepokojących dźwięków i widoków. Pupila w czasie wyładowań atmosferycznych najlepiej pozostawić na parterze, z dala od drzwi wejściowych, w pomieszczeniu, w którym znajduje się jak najmniej okien. Warto zasłonić szyby zasłonami lub żaluzjami oraz stłumić dźwięk grzmotów za pomocą spokojnej muzyki. Zagłuszyć huk pomoże też tzw. biały szum, czyli jednostajny dźwięk wytwarzany przez suszarkę do włosów czy wentylator.

Baw się z kotem w czasie burzy


Jeżeli strach przed burzą u kota ma umiarkowane nasilenie, warto spróbować odwrócić uwagę pupila od niepokojącego zjawiska. Najłatwiej dokonać tego, angażując zwierzaka w zabawę w polowanie. Pogoń za kocią wędką czy turlającymi się piłeczkami nie tylko pozwoli nam odwrócić kocią uwagę od grzmotów, ale również poprawi nastrój mruczka i zwiększy jego pewność siebie.

↓ ZABAWKI DLA KOTA ↓Zapewnij kotu ochronę antystatyczną


Nie zawsze lęk przed burzą u kotów wynika z fobii dźwiękowej. Dla niektórych mruczków bardziej niepokojące są zmiany jonowe w powietrzu, które powodują wylądowania elektrostatyczne na sierści. By uchronić pupila przed nieprzyjemnymi doznaniami, przed burzą warto spryskać jego szatę preparatem antystatycznym. Jeżeli kot chce w czasie burzy schronić się wannie czy kabinie prysznicowej, pozwólmy mu na to – takie kryjówki zapewniają odpowiednie uziemienie.

Wykorzystaj technikę stałego nacisku


Jedną z ważnych metod łagodzenia lęku u zwierzaków jest technika stałego nacisku. Polega ona na założeniu mruczkowi kamizelki przeciwlękowej, która wywiera stały nacisk na ciało. Utrzymujący się nacisk powoduje modyfikację progów czuciowych receptorów, wskutek czego kot przestaje reagować na bodźce, które do tej pory były dla niego alarmujące. Kamizelka przeciwlękowa może znacząco ułatwić kotu zachowanie spokoju w czasie burzy.

Zastosuj feromony i ziołowe środki uspokajające


W walce ze strachem przed burzą u kota pomóc mogą ziołowe środki uspokajające na bazie waleriany. Godna polecenia jest też feromonoterapia. Dzięki feromonom rozpylonym w otoczeniu mruczek poczuje się w swoim środowisku dużo bezpieczniej. W sezonie burzowym do diety kota możemy ponadto włączyć specjalne przysmaki funkcjonalne o działaniu uspokajającym lub karmy z dodatkiem L-tryptofanu.

Odwrażliwiaj kota na dźwięk grzmotów


Aby ograniczyć strach przed burzą u kota, niezbędne jest stopniowe przyzwyczajanie pupila do dźwięku grzmotów i wyeliminowanie związanych z nimi negatywnych skojarzeń. Proces ten powinien przebiegać powoli, w taki sposób, by nie wywołać u zwierzaka strachu. Dźwięk grzmotów można odtwarzać z nagrań, zaczynając od niskiego poziomu głośności. Stopniowo możemy zwiększać głośność, aż osiągniemy poziom naturalnych burzowych odgłosów. W trakcie odtwarzania nagrań warto podawać mruczkowi smakołyki lub zająć go zabawą – pomoże to wytworzyć u niego pozytywne skojarzenia. Cały proces odwrażliwiania może trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Najlepiej przeprowadzić go zimą, gdy mamy pewność, że zwierzak nie doświadczy prawdziwej burzy.


Skorzystaj z pomocy specjalistów


Czasami lęk prze burzą u kota przybiera bardzo niebezpieczną formę. Przerażony kot może wpaść w panikę i dotkliwie zranić siebie bądź innych. Utrzymujący się silny niepokój często doprowadza do zachowań kompulsywnych (nadmiernego wylizywania futerka), brudzenia w domu czy depresji. Jeśli nasz kot boi się burzy i nie jest w stanie normalnie funkcjonować, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii i behawiorystą. Konieczne może być podanie środków farmakologicznych lub przeprowadzenie kompleksowej terapii.

 ⇂ PREPARATY USPOKAJAJĄCE DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © Kirill Kurashov - stock.adobe.com 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia