s

poniedziałek, 5 marca 2018

Czy można karmić kota tylko suchą karmą?


Suche karmy na dobre odmieniły żywienie czworonogów. Obecnie wielu właścicieli nie jest w stanie wyobrazić sobie menu pupila bez chrupiących granulek. Nic więc dziwnego, że często stają się one podstawą kociej diety. Pewne wątpliwości budzi jednak karmienie mruczącego zwierzaka wyłącznie suchym pokarmem. Czy tego typu pożywienie jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby futrzaka?Czy sucha karma może być jedynym źródłem substancji odżywczych dla kota?


Nie da się ukryć, że samodzielne komponowanie kocich posiłków nie jest prostym zadaniem. Aby w diecie mruczka niczego nie zabrakło, trzeba zadbać o dużą różnorodność składników oraz ich odpowiednie proporcje. Podobne zabiegi nie są zaś potrzebne, jeśli decydujemy się żywić mruczka gotowym pokarmem. Suche karmy dla kotów to przeważnie produkty pełnoporcjowe. Co kryje się pod tym określeniem? Wbrew pozorom sformułowanie to nie jest kolejnym chwytem marketingowym, lecz gwarancją jakości. Receptura pokarmów pełnoporcjowych musi spełniać określone normy żywieniowe. Kluczowe znaczenie ma tutaj prawidłowy bilans składników odżywczych. Karmy pełnoporcjowe są odpowiednio zbilansowane i kompletne, dzięki czemu stanowią dla zwierzaka pełnowartościowy posiłek, dostarczający wszystkich niezbędnych składników we właściwych proporcjach. Właśnie dlatego mogą być one dla kota wyłącznym źródłem substancji odżywczych i energii. Gotowe produkty są ponadto wzbogacone witaminami i minerałami, których niejednokrotnie brakuje w domowym jedzeniu. W przypadku zdrowego futrzaka żywionego tylko suchą karmą nie ma więc konieczności suplementowania żadnych składników. Warto również pamiętać, że wszelkie dodatki w menu mruczka są niepożądane – mogą zaburzyć jego dietę i doprowadzić do nadmiaru pewnych substancji. Duże znaczenie ma też ustalanie prawidłowych porcji dla mruczka. Dawki pokarmu muszą być dostosowane do wielkości i wagi zwierzaka – tylko wtedy pożywienie będzie mogło zaspokoić potrzeby naszego pupila. Przyjrzyjmy się także specyfice poszczególnych produktów. Nie wszystkie pokarmy są równie wartościowe dla kotów. Jeśli decydujemy się serwować futrzakowi wyłącznie suchą karmę, bez wątpienia powinniśmy postawić na pożywienie z najwyższej półki.


Kiedy warto karmić kota wyłącznie suchą karmą?


Zdarza się, że podawanie mruczkowi tylko jednego rodzaju pokarmu jest nie tylko kwestią wyboru, ale wręcz zaleceniem. Wśród suchych pokarmów znajdziemy mnóstwo produktów o działaniu profilaktycznym lub terapeutycznym. Ich skuteczność jest w dużej mierze uzależniona od prawidłowego serwowania. Mruczki w czasie terapii najczęściej muszą otrzymywać wyłącznie odpowiednio dobraną suchą karmę. Tylko wtedy uda się osiągnąć zamierzone rezultaty lub zahamować rozwój choroby. Monodieta to również najlepsze rozwiązanie dla futrzaków obdarzonych delikatnym przewodem pokarmowym, które borykają się z problemami trawiennymi. Wszelkie modyfikacje w diecie szczególnie wrażliwych mruczków nie są wskazane. Zamiast eksperymentować z pożywieniem, lepiej w takich sytuacjach postawić na sprawdzoną, kompletną suchą karmę, która z pewnością nie zaszkodzi zwierzakowi.


O czym pamiętać, podając kotu suchą karmę?


Sucha karma nie jest w stanie pokryć kociego zapotrzebowania na wodę. Z tego względu bardzo istotne jest, by futrzak pobierał jej odpowiednie ilości. Z pewnością nie zmusimy mruczka do picia, ale nie zaszkodzi nieco go do tego zachęcić. Zadbajmy zatem o odpowiednie umiejscowienie miseczek na wodę – z dala od pojemników z pożywieniem, w miejscach padania refleksów świetlnych, na szlakach kociej komunikacji. Dla niektórych futrzaków nie lada atrakcją może być też fontanna na wodę.

↓ MISKI DLA KOTA ↓Chrupiące granulki widocznie różnią się formą i konsystencją od naturalnych kocich przysmaków. By mruczek mógł realizować wrodzone zachowania pokarmowe, warto suchą karmę umieszczać w zabawkach interaktywnych, z których nasz pupil będzie musiał ją samodzielnie wydobyć. Pozwoli to nam zaktywizować zwierzaka, pobudzić jego zmysły i instynkt łowiecki. Świetną zabawą może być dla naszego ulubieńca również wydobywanie chrupek z zawiniętych papierowych kulek czy wyszukiwanie ich w domowych zakamarkach.

Żywienie oparte wyłącznie na jednym typie pokarmu z pewnością nie jest odpowiednie dla wszystkich kotów. Młode mruczki powinny mieć możliwość poznania różnych rodzajów pożywienia, dzięki czemu w przyszłości łatwiej będzie nam przeprowadzać niezbędne zmiany w ich menu. Także niektóre dorosłe koty wyjątkowo cenią sobie żywieniowe urozmaicenia. W przypadku takich futrzaków dobrze od czasu do czasu zmieniać choćby warianty smakowe pożywienia. Lepiej też nie doprowadzać do sytuacji, w których zwierzak tak przyzwyczaja się do jednego pokarmu, że nie chce tknąć niczego innego. Nie zamykajmy się więc całkowicie na inne modele żywieniowe. Może pewnego dnia nasz pupil zapragnie spróbować jednak czegoś nowego?

↓ SUCHE KARMY DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia