s

wtorek, 23 maja 2017

Choroby wątroby u kotów


Wątroba to prawdziwe centrum metaboliczne każdego organizmu. Specyficzne przystosowania naszych mruczków powodują, że są one szczególnie narażone na problemy z tym organem. Na szczęście przed wieloma schorzeniami możemy skutecznie ochronić naszego futrzaka. Co zagraża kociej wątrobie? Jakie choroby najczęściej dotykają ten narząd u mruczków?

Specyfika kociej wątroby


Wątroba to jeden z najważniejszych organów, nie tylko w kocim, ale także w ludzkim organizmie.  Odpowiada za przemiany białek, tłuszczów i cukrów, detoksykację, magazynowanie substancji odżywczych, syntezę czynników krzepnięcia, produkcję żółci – a to tylko niektóre z jej funkcji. Koty są szczególnie predysponowane do schorzeń wątroby. Ma to ścisły związek z ich dietą, a dokładniej mówiąc – z wysokim zapotrzebowaniem na białko. Mruczki mają niewielkie możliwości regulowania białkowych szlaków metabolicznych – szybko więc dochodzi u nich do niedożywienia. W takiej sytuacji tłuszcz jest wykorzystywany jako źródło energii. Niestety, kocia wątroba nie jest przystosowana do efektywnego przekształcania dużych jego ilości. Z tego powodu lipidy szybko gromadzą się wewnątrz komórek wątroby, w efekcie czego dochodzi do upośledzenia jej funkcji.

Wątroba odpowiedzialna jest także za detoksykację, metabolizm leków i trucizn. Także te czynności są u kotów nieco upośledzone. Detoksykacja nie jest tak sprawna, jak u innych zwierzaków, a co za tym idzie – część szkodliwych związków nie może być usunięta z organizmu futrzaka. Niektóre toksyczne substancje szybko kumulują się w ciele mruczka.

Jakie choroby wątroby najczęściej występują u kotów?


Schorzenia wątroby u kotów zazwyczaj powiązane są z innymi problemami zdrowotnymi.
 U mruczków dość często diagnozuje się stłuszczenie wątroby. Poza tym zdarza się, że futrzaki cierpią z powodu zapalenia tego narządu. Poważnym zagrożeniem dla wątroby naszego pupila są wszystkie znajdujące się w jego otoczeniu związki trujące, a także leki. Substancje te mogą spowodować toksyczne uszkodzenie wątroby. U kotów zdarzają się również nowotwory wątroby. Objawy problemów z wątrobą bywają niespecyficzne. Nie lekceważmy więc nigdy takich symptomów jak: utrata masy ciała, apatia, biegunka, ślinotok, nadmierne pragnienie.

Stłuszczenie wątroby u kotów – przyczyny


Stłuszczenie wątroby polega na nadmiernym gromadzenie się tłuszczu w jej komórkach. W wyniku tego dochodzi do upośledzenia funkcji narządu. Jeśli proces obejmie dużą część wątroby, zmiany są na ogół nieodwracalne i mogą prowadzić do niewydolności organu. Tymczasem w większości przypadków można skutecznie ochronić kota przed tym schorzeniem. Główną jego przyczyną jest bowiem głodówka. Czasami wystarczy tylko 2 dni nieprzyjmowania przez mruczka pokarmu, by ucierpiała na tym jego wątroba. Futrzak może stracić apetyt na skutek bolącego zęba, choroby, stresu. Bardzo ważne jest, by nigdy tego nie lekceważyć i nie dopuszczać do sytuacji, w których kot przez dłuższy czas nie je. Trzeba także uważać przy przestawianiu pupila na dietę – zbyt duże ograniczenia mogą być bardzo niebezpieczne dla jego wątroby.  Warto wiedzieć, że bardziej narażone na stłuszczenie wątroby są koty otyłe i kastrowane.

Toksyczne uszkodzenie wątroby – jakie substancje są niebezpieczne dla kotów?


Bardzo poważnym zagrożeniem dla kociej wątroby są substancje toksyczne. W związku z tym, że to właśnie wątroba odgrywa kluczową rolę w metabolizmie toksyn, jest szczególnie podatna na ich działanie. Mogą one zatem doprowadzić do ostrej niewydolność tego narządu. Niestety, związków o działaniu hepatotoksycznym w kocim otoczeniu wcale nie brakuje. Do zatrucia mogą doprowadzić produkty stosowane do zwalczania chwastów (herbicydy), gryzoni (rodentycydy), owadów (insektycydy) i grzybów (fungicydy). Podczas ich stosowania należy zachować dużą ostrożność. Kot nie powinien mieć z nimi żadnego kontaktu, dlatego muszą zawsze znajdować się poza jego zasięgiem. Niebezpieczne są wszelkie chemikalia, np. proszki do prania, wybielacze. Szkodliwe bywają także substancje lotne. Jeśli więc rozpylamy np. środek owadobójczy, upewnijmy się, że w pomieszczeniu nie ma kota i poczekajmy, aż substancja całkowicie wywietrzeje, nim ponownie wpuścimy pupila do pokoju. Pamiętajmy, że dla futrzaków trujące są niektóre produkty zwalczające pchły i kleszcze u psów – te, które zawierają pyretroidy (np. permetrynę).

Toksyczne dla kociej wątroby są też substancje wydzielane przez grzyby. Bardzo niebezpieczne są aflatoksyny, które mogą się znajdować np. w niewłaściwie przechowywanym pokarmie zawierającym zboża.

Warto wiedzieć, że uszkodzić wątrobę pupila mogą również niektóre leki. Hepatotoksyczność wykazują zwłaszcza psychotropy (np. diazepam, oksazepam) stosowane przy terapii zachowań. Nie dla wszystkich mruczków będą one jednak szkodliwe, bardziej narażone na ich niekorzystne działanie są koty młode. Pamiętajmy jednak, by wszystkie leki podawać podopiecznemu według zaleceń lekarza i ściśle trzymać się wyznaczonej dawki.

Dużą rozwagę musimy zachować, kiedy wybieramy rośliny do naszego ogrodu bądź domu. Niektóre mruczki uwielbiają je podgryzać. Niestety, lista szkodliwych gatunków jest bardzo długa. Unikać należy m.in. niektórych sagowcowatych, werbenowatych czy astrowatych.

↓ KARMY DLA KOTÓW CIERPIĄCYCH NA CHOROBY WĄTROBY ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia