s

poniedziałek, 9 stycznia 2017

Budka dla kota


Chyba nie ma takiego kota, który nie lubiłby wylegiwać się do woli w jakimś ciepłym i przytulnym miejscu. Wygląda więc na to, że drzemka to jeden z najważniejszych punktów w planie kociego dnia, dlatego warto zadbać o to, aby nasz pupil miał swój własny, cichy zakątek do spania. Jak wybrać odpowiednie legowisko? Warto pamiętać, że wiele kotów, poza wygodą, ceni sobie prywatność i odosobnienie. Legowisko w formie budki powinno spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagającego mruczka.


Jak wygląda budka dla kota?


Zabudowane legowiska to idealne rozwiązanie dla kotów, które najchętniej ucinają sobie drzemki w zacisznych, odosobnionych miejscach. Budki dla kotów to po prostu małe domki,  zamknięte i osłonięte z każdej strony. Posiadają tylko jedno, małe wejście. Przeważnie wykonane są z pluszu, weluru, wikliny lub drewna. Na rynku znajdziemy wiele produktów tego typu - o przeróżnych kształtach i kolorach, wiec dopasowanie ich do wnętrza domu nie powinno stanowić żadnego problemu. Domki dzielą się też na te do użytku wewnętrznego oraz na te, które dobrze sprawdzą się w ogrodzie, tarasie lub balkonie. Jeżeli nasz mruczek jest kotem wychodzącym, na pewno przyda mu się taka przytulna kryjówka również poza domem.

Kiedy warto kupić budkę dla kota?


Oczywiście wszystko zależy od kota, jego charakteru i preferencji. Te zwierzaki potrafią spać w wielu nieprawdopodobnych miejscach, więc by wybrać odpowiednie legowisko dla naszego mruczka powinniśmy go przez chwilę uważnie poobserwować. Jeśli najchętniej ucina sobie drzemki na parapecie lub podłodze, lepiej kupić otwarte posłanie i ulokować je właśnie w tym miejscu. Jeżeli mruczek chętniej wyleguje się na wysokich półkach lub szczycie szafy, to znaczy, że woli mieć dobry widok na całe otoczenie. Dla takiego kota lepiej sprawdzi się wysoki drapak z legowiskiem.

Są też koty, które z uporem maniaka zaszywają się naszych szafach, szufladach czy pudełkach. To właśnie one preferują zamknięte, ustronne legowiska, w których nikt nie może ich niepokoić. Budka pełniąca rolę domku lub zacisznej norki sprawdzi się idealnie, jeśli nasz mruczek potrzebuje do wypoczynku własnego, spokojnego kąta.


Schronienie dla płochliwego kota


Zalety budki docenią również koty płochliwe i niespokojne. Zamknięty domek szybko stanie się dla nich bezpiecznym schronieniem, do którego zawsze można uciec. Warto zatroszczyć się o taki azyl, jeśli mamy kota z adopcji lub schroniska. Takim zwierzakom dość trudno jest przyzwyczaić się do nowej sytuacji, a zaciszna kryjówka zapewni im poczucie bezpieczeństwa. Wewnątrz przytulnego domu, mruczek może wyciszyć się i uspokoić.

Budka powinna znaleźć się również w domu, w którym mieszka kilka kotów. W każdej kociej gromadzie, nawet najbardziej hałaśliwej, znajdzie się jakiś samotnik. Domek ustawiony w zacisznym miejscu pozwoli zwierzakowi zaszyć się na chwilę w kryjówce i odpocząć od rozbrykanych kompanów.


Budka dla seniora


Stateczny i pełen powagi koci senior również nie przejdzie obojętnie obok zacisznego schronienia. Starsze koty z reguły cenią sobie spokój i wygodę. Zwierzęta te przesypiają około 16 godzin w ciągu doby, a warto pamiętać, że wraz z wiekiem potrzeba snu i odpoczynku może się jeszcze zwiększać. Budka to doskonałe miejsce na drzemkę dla kociego staruszka, pod warunkiem, że wejście do niej nie jest utrudnione. Unikajmy zatem domków z progami i ustawiajmy je na podłodze, by sędziwy pupil nie musiał się wspinać lub skakać.

Jaka powinna być budka dla kota?


Wybierając akcesoria dla naszych domowych ulubieńców zawsze zwracajmy uwagę na jakość i wytrzymałość tych produktów. Przede wszystkim materiał z którego wykonana jest budka powinien być solidny i dobrze wykończony, by nie strzępił się i nie ulegał zbyt łatwo kocim pazurom. Niektóre budki posiadają wyjmowane wewnętrzne poduszki, które bez obaw można wyprać w pralce. Dzięki temu łatwiej zadbać o czystość w kocim domku. Materiały powinny być również przyjazne i wygodne dla samego mruczka. Najlepszy będzie filc, polar lub welur. Do koszyków wykonanych z wikliny zawsze możemy włożyć poduszeczkę, kocyk lub ręcznik, aby pupilowi było tam przytulniej.

Warto wybierać budki, które łatwo złożyć i przenieść w inne miejsce. Domki dostępne są w wielu rozmiarach, więc dopasowanie go do gabarytów kota nie powinno nikomu sprawić problemu.


Sklep Telekarma


Tekst: Anglika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

4 komentarze:

 1. Właśnie myślałam o legowisku/budce jednak obawiam się, że mój kot nie będzie w niej leżał ponieważ z tej na drapaku nie korzysta :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Wybór budki wydaje się z pozoru prostym wyborem, ale wcale tak nie jest. Fajnie, że ktoś poruszył ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 3. czy to prawda że kotek wywieziony wróci do swojego starego miejsca

  OdpowiedzUsuń
 4. mój kot to jest dopiero dziwne stworzenie! w domu śpi tylko na stole, najlepiej na środku żeby nie dało się nic postawić i żadne budki mu nie w głowie, ale jak nieraz zostawiam go w hotelu kocie-sprawki, to tam budka jest jego zdecydowanie ulubionym miejscem :) tak to już jest z kociastymi- no nie dogodzisz :D

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia