s

środa, 2 grudnia 2015

Jak dobrać transporter dla kota?


Transporter powinien znaleźć się na szczycie wyprawkowej listy. Jest on niezbędny do przewozu kota nawet na niewielką odległość. Wystarczy wyobrazić sobie, jaki chaos może zapanować wewnątrz auta, kiedy zestresowany mruczek wpadnie w panikę. W najlepszym razie skończy się na pobrudzonej tapicerce i zadrapaniach na naszym ciele, w najgorszym – na groźnym wypadku. Czym więc kierować się przy wyborze transportera?

Na co zwrócić uwagę, kupując transporter dla kota?


Do wyboru mamy trzy podstawowe rodzaje transporterów. Pierwsze to wiklinowe budki. Estetyczne, ładne, przewiewne. W zasadzie na tym kończą się ich zalety, za to wad jest całkiem sporo. Przede wszystkim są trudne w czyszczeniu. Nie każdy kot lubi podróże (a raczej – mało który lubi), szczególnie jeśli kojarzy je z wizytą u weterynarza. Trzeba więc liczyć się z tym, że nasz mruczek podczas transportu załatwi się bądź zwymiotuje. Wiklinę niełatwo doczyścić, wolno też schnie. Tego typu budki niewygodnie się nosi, a co więcej – wiklina nie należy do najtrwalszych surowców – „włókno” może np. złamać się i, jeśli znajduje się wewnątrz transportera, zranić kota. W przypadku zdecydowanej większość wiklinowych transporterów wiele do życzenia pozostawia też solidność wykonania drzwiczek i ich zamknięcia. Takie budki lepiej sprawdzą się w roli stacjonarnego kociego domku do spania.

Drugą kategorię transporterów dla kotów stanowią popularne plastikowe kontenery. Ta popularność nie bierze się znikąd. Ich największym atutem jest łatwość w myciu i suszeniu. Są też o wiele trwalsze niż transportery wiklinowe, szczególnie te modele, które posiadają drzwiczki wykonane z metalu. Dzięki bocznym otworom wentylacyjnym zapewniony jest dostęp do świeżego powietrza. Warto zwrócić uwagę, czy transporter jest dodatkowo otwierany od góry. Każdy właściciel kota wie, jak zwykle wygląda próba wyciągnięcia mruczka przez przednie drzwiczki – pupil niemal wtapia się w tylną ścianę, zapierając się wszystkimi łapami, a nawet drapiąc naszą rękę. Jeśli tak zachowuje się nasz futrzak, górne otwarcie będzie dużym ułatwieniem.

Trzecim rodzajem transporterów są torby. Przede wszystkim są one bardzo praktyczne: lekkie, posiadają pas do powieszenia na ramieniu, łatwo je złożyć, nie zajmują więc dużo miejsca, gdy nie są używane. Wiele z nich posiada wyjmowane dno, co ułatwia proces czyszczenia. Plastikowe kontenery mają jednak tę przewagę nad torbami, że tworzą sztywną konstrukcję, chroniąc kota przed urazem, gdy np. podczas przewozu coś na niego spadnie.

Jak dobrać rozmiar transportera dla kota?


Transportery oferowane są zwykle w trzech rozmiarach, oznaczanych w przypadku plastikowych kontenerów jako 1, 2, 3 (lub 10, 20, 30), a w przypadku toreb – mała, średnia, duża. Małe transportery są odpowiednie dla kota, powiedzmy, standardowych wymiarów. Przedstawiciel większej rasy, np. norweski leśny, może wymagać większego transportera w rozmiarze 2 (lub 20) bądź 3 (lub 30). W takim też można przewieźć dwa (lub trzy w największym transporterze) mniejsze mruczki. Duży transporter może też być oczywiście używany w przypadku małego kota, szczególnie jeśli planujemy podróż na większą odległość i chcemy zadbać o wygodę pupila.

Tekst: Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Zdjęcie: Fotolia.com

 Sklep Telekarma


1 komentarz:

  1. Dobry post! jednak jeśli chodzi o transportery to trzeba też wziąć pod uwagę charakter kota, mam kotki które spokojnie siedzą w transporterze i wszystko jest okej, za to kocur nie lubi być zamknięty i w transporterze-torbie po prostu wypchał zamek tak że ten puścił...

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia