s

poniedziałek, 28 września 2015

Jak walczyć z kamieniem nazębnym u kota?


Z pyszczka twojego kocura wydobywa się nieprzyjemny zapach? Na jego zębach pojawił się żółtawy osad? Najwyższa pora, aby wdrożyć plan starannej higieny jego jamy ustnej. W przeciwnym razie osad zamieni się w kamień, a z nim już nie ma żartów!


Dlaczego u kota powstaje kamień nazębny?


Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym właściwie jest kamień nazębny. Na zębach, zarówno naszych, jak i naszego pupila, każdego dnia odkłada się tzw. płytka nazębna. W jej skład wchodzą m.in. bakterie, resztki pokarmu, ślina. Jeśli płytka usuwana jest regularnie (podczas codziennego szczotkowania), problem kamienia nazębnego będzie minimalny bądź w ogóle nas (i naszego pupila) ominie. Jeśli natomiast zęby oczyszczane są zbyt rzadko, osad pokrywający je zaczyna twardnieć (ulega zwapnieniu) pod wpływem soli mineralnych obecnych w ślinie. I w ten sposób kamień stopniowo nawarstwia się, tworząc coraz grubszą, żółtawą pokrywę. Ale nie o estetykę tu chodzi, a przynajmniej – nie tylko.

Kamień nazębny podrażnia dziąsła, wsuwając się pod nie. Z czasem pojawia się więc zaczerwienienie i krwawienie dziąseł, aż w końcu zęby ulegają osłabieniu, chwieją się i... wypadają. Osad na zębach to również doskonała pożywka dla bakterii, które intensywnie się namnażają i mogą wraz z krwiobiegiem przedostać się do serca czy nerek, prowadząc do poważnych chorób. Dbanie o zęby to więc kwestia nie tylko świeżego i białego kociego „uśmiechu”, ale przede wszystkim – jego zdrowia.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego u kota?


Najlepszym rozwiązaniem jest niedopuszczenie do tego, żeby na zębach kota odłożyły się złogi kamienia. O wiele łatwiej jest mu zapobiegać, niż go leczyć. Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej kota?

Podstawą jest codzienne czyszczenie zębów. Pamiętajmy o tym, że stosować można wyłącznie pasty przeznaczone specjalnie dla psów i kotów – są one nie tylko bezpieczne dla ich organizmów, ale także zwykle mają mięsny smak. A co ze szczoteczką? Możemy sięgnąć po „niemowlęcą” szczoteczkę z małą główką, ale można też zakupić szczoteczkę z dwoma główkami (dla psów i kotów), które umożliwiają dokładne oczyszczenie powierzchni zębów. Alternatywą są materiałowe czyściki czy szczoteczki silikonowe nakładane na palec bądź, ewentualnie, zwykły jałowy gazik owinięty wokół niego.

A co jeśli nasz kocur w ogóle nie toleruje zaglądania do pyszczka? Ratunkiem w takiej sytuacji są specjalne proszki, które dosypuje się do pokarmu, bądź płyny dolewane do pitej przez mruczka wody. W sklepach zoologicznych znajdziemy też spreje przeznaczone do rozpylania na zębach. Dostępne są również żele, które wystarczy rozprowadzić wzdłuż linii dziąseł. Ważnym elementem profilaktyki jest także podawanie kotu suchej karmy, tzw. dentystycznej, która dzięki temu, że jest twarda i ma odpowiedni kształt, umożliwia ścieranie osadu z zębów.

 

Jak usunąć kamień nazębny u kota?


Raz na pół roku warto wybrać się do weterynarza, aby sprawdził stan uzębienia naszego pupila. Jeśli konieczne okaże się usunięcie kamienia nazębnego, zabieg wykonywany jest za pomocą skalera ultradźwiękowego i w znieczuleniu ogólnym. W jego trakcie złogi kamienia rozbijane są właśnie pod wpływem ultradźwięków. Lepiej nie ryzykować i nie próbować odrywać kamienia samodzielnie za pomocą dostępnych w sklepach metalowych skalerów-haczyków.


Sklep Telekarma

Tekst: Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Zdjęcie: Fotolia.pl

2 komentarze:

 1. Na szczęście moich kotów to nie spotkało.
  Ale na wszelki wypadek lecę do sklepu po pastę i szczoteczki dla kota !
  Pozdrawiamy | A&C |
  www.mezyciekocie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Nastraszyłaś mnie. Sprawdzę co jest u mnie w mieście dostępne. Pora trochę pomaltretować kocury.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia