s

poniedziałek, 10 lutego 2014

Problemy z żołądkiem u kotów

Problemy z żołądkiem u kotów

Koty zdają się mieć wyjątkowo wrażliwe żołądki – niewiele potrzeba, by dostały biegunki lub wymiotowały. Szczególnie, gdy są w podeszłym wieku, jak moja Dzidka. Co jakiś czas muszę sprzątać z podłogi ślady po jej gastrycznych problemach. Cóż jednak począć? Wszak to nie jej wina, prawda?

Jakie są przyczyny kocich problemów z żołądkiem?


Cytując doktor Sumińską: „Większa część kłopotów z najważniejszą fabryką energii życiowej, jaką jest przewód pokarmowy, wynika z błędów żywieniowych.” Niestety, to szczera prawda! Nie zawsze karmimy nasze futrzaki tym, co dla nich odpowiednie. Nie mówię tylko o takich „przysmakach”, jak resztki ze stołu. Chodzi mi również o niskiej jakości gotowej karmie dla kotów. Chyba domyślacie się, które to produkty mam w tej chwili na myśli?

Zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdego stać na drogie karmy najbardziej renomowanych marek. Wiem, że kocie jedzenie z hipermarketu jest tanie. Jednak, jak zawsze powtarzała moja mama (co prawda miała na myśli ludzi), że na jedzeniu nie należy oszczędzać. Tak naprawdę zresztą, mitem jest to, że dobrej jakości karma dla kotów musi kosztować majątek. Można znaleźć takie karmy dobre po umiarkowanej cenie.

Zła dieta jest głównym powodem problemów z żołądkiem, ale oczywiście nie jedynym. Miewają je na przykład futrzaki, które jedzą zbyt łapczywie i przejadają się. Zdarza się to najczęściej w sytuacjach stresowych, co wiem z własnego doświadczenia. Jedna z moich kotek była regularnie prześladowana przez drugą, co wywoływało u niej lęk. Dlatego starała się skrócić czas spędzony przy misce – jadła szybko i niejako na zapas, co często kończyło się wymiotami.

Rzecz jasna, zdarzają się również choroby o innych podłoży, niż wymienione powyżej – zarazki, pasożyty itp.


W wyniku infekcji wirusowej lub bakteryjnej może dojść do zapalenia żołądka i jelit, czego objawami prócz wymiotów i biegunki są gorączka i apatia. Nieżyt żołądka mogą wywołać także połknięte ciała obce czy wrzody. Nawet zwykłe włosy, które kot połyka podczas czyszczenia futra, gdy jest ich zbyt wiele, zalegają w przewodzie pokarmowym, wywołując wymioty lub zaparcia.

Najlepszą profilaktyką chorób żołądka u kotów jest właściwa, zdrowa dieta. Nieważne, czy podajemy naszym futrzakom domowe jedzenie, czy gotową karmę dla kotów.

Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia